Wpis z mikrobloga

W 2008 roku kupiłem, jak dobrze pamiętam prawie najmocniejszy zestaw komputerowy z miesięcznego zestawienia PurePC za 3200 zł. Mowa o samej budzie. Był to Intel C2D E6400(mocniejszy w tamtym czasie był chyba tylko C2Q E6600, ale mogę się mylić), Asus Radeon HD3870x2, ram bodaj Corsair 4GB, dysk Samsunga 640GB i płyta Asus K8N4-E Deluxe. Generalnie na FPSy w grach nie narzekałem, choć głównie komp służył do CoD4.

Teraz wchodzę na zestawienie na PPC, a tam najmocniejsza puszka za 10500 zł. Średni zestaw za 3800 zł. Dodając do niego monitor, klawe, myszkę, słuchawki i podkładkę pod granie (i to nie ten najlepsze) to wychodzi 5600 zł.

Co oni ze złota teraz robią te podzespoły? Kurła, trzeba zacząć dorabiać w weekendy, zmienić pracę, albo kupić xboxa bo bieda eh... xd

#pcmasterrace #komputery
  • 13
@reaktiv: Wydajność twojego zestawu za 3200 a wydajność za 10500 to niebo a ziemia to raz, dwa czasy się zmieniły i wszystko podrożało, trzy niestety chcesz grać/pracować szybciej zapłać więcej :D
@Czapelek: Bardziej chodzi mi o fakt, że wtedy Radka kupiłem za chyba 1200zł i był to najmocniejszy Radeon w tamtym czasie, (Nvidia miała jakiegoś GTXa porównywalnego, ale nie pamiętam jaki to był bo byłem zawsze za ATI xd) a teraz wchodzę na morele a tam GTX za 8000. Przepaść cenowa najmocniejszego sprzętu w ciągu tych 12 lat to masakra i jak wtedy nie trudno było kupić taki zestaw(swój kupiłem za kasę
@Czapelek: Myślę, że to bardziej ruchanie ludzi na kasę jeśli chodzi o karty graficzne, biorąc pod uwagę, że są tylko dwie firmy na rynku(z prockami podobnie), bo cała reszta podzespołów aż tak cenowo się nie różni. Jak kupowałem kompa w 2003 i 2008 to tak jeszcze cwani nie byli ;)
@reaktiv: Jakie cwaniactwo ? O czym Ty mówisz ? Koszty produkcji jak i same procesy poszły do przodu, ceny wszystkiego poszły w górę ile kupiłeś za 100zł kiedyś a ile teraz, po prostu wszystko zdrożało, rynek elektroniki się rozrósł więc wszystko ma swoją cenę i tyle ile ktoś jest w stanie zapłacić tyle jest wart produkt ;D
@reaktiv: jeszcze 3-4 lata temu nie było tak źle, ale teraz agresywna polityka cenowa polegającą na przesuwaniu półek cenowych mocno nas załatwiła jako konsumentów. 1080ti w momencie premiery kosztowała 3500zl o ile pamiętam, 2080ti już w okolicach 5000-5500zł, 3080 koło 4000zl (przy czym w nowym roku ma pokazać się 3080ti, a istnieje tez 3090 wyceniana na 7000-8000zł). Nawet średnia półka zaczyna się od 1500-2000zł. Z procesorami obecnie, po zmianie koszulki lidera
@Czapelek: No nie do końca, ceny zasilaczy, ramu,dysków, peryferii, obudowy, płyt głownych nie poszybowały aż tak jak procesorów i kart graficznych. Wtedy miałem 640GB dysk za jakoś 300zł, teraz masz SSD 500GB za 300zł itd. Tetaz masz 16GB ramu za 700 pare złotych, a wtedy 8GB to było dobrze. Trudno, żeby ceny kart i procków były mniejsze, skoro nie ma konkurencji i mogą windować ceny, bo czemu nie.

Między 2003 a
@reaktiv: Oczywiście nie neguję chciwości producentów podzespołów, ale z drugiej strony jak taki John Smith albo Jan Nowak kupili w miarę świadomie jednostkę z 6700k 1070 i 8gb ram, to nadal nie muszą zbytnio spieszyć się z wymianą sprzetu. Moim zdaniem Nvidia, Intel czy AMD doskonale rozumieją, że ludzie nie mają takich potrzeb zmiany jak kiedyś, przez co próbują rekompensować to sobie ceną.
@Grimsch: Brat ma I5(7500) i GTX 1070 Mini, 16GB ramu, płytę nie pamiętam i w Warzone jest dramat z FPS. Wszystko na low, a klatki skaczą z 60 do 120. Pare lat już ma ten komp, ale no szału nie robi ;)
@Czapelek: Nie wiem, od Sezonu 6 spadek FPS jest dość mocny, co jakiś czas wywali błąd DirectXa, gra jest mało płynna. Możliwe, że stery od nvidii coś robią krecią robotę. Dodatkowo gra jest na SSD zainstalowana.

Co śmieszne, streamer Iron ma podobne FPSy(w dodatku streamując), a dużo płynniej mu gra śmiga :/

No i te twoje podzespoły chyba kapke lepsze od tych od mojego brata?
@reaktiv: Warzone to jest dramat sam w sobie :D ludzie maja nowsze configi i spadki z pupska. Nawet nie chodzi o moc, ale o to, że gra nie lubi się z configiem. Ale ogolnie majac takie 7500 i 1070 jeszcze idzie pograc na medium/high w nowych grach, może proc powoli bedzie dusić zestaw bo nie posiada HT, ale tak nadal nie jest tragicznie.