Wpis z mikrobloga

Szukam porady odnośnie modernizacji kompa. Mój komputer ma jakoś z 8 lat, a ja kompletnie wypadłem z rynku jeśli chodzi o komputery. Moja specyfikacja:

Procesor: Intel i7-2600K @ 3,40GHz
Płyta główna: Gigabyte Z68AP-D3
Grafika: Gigabyte Radeon HD 6800 2GB
RAM: 16 GB DDR3 800MHz (KHX1600C9D3/4GX)
Dysk: SSD (system) + kilka HDD (dane)

Najpewniej w najbliższym tygodniu kupię monitor LG 34WL750-B 34'' o proporcjach 21:9 i zdałem sobie sprawę, że pełnej rozdzielczości z niego nie wycisnę.

Opłaca się go modernizować? Może na razie zmienić grafikę, żeby obsłużyła monitor i zostawić to co jest? Czy lepiej złożyć nowy zestaw? Jeśli tak to jaki? Do obróbki zdjęć sprzęt mi wystarcza, ale planuję (jako, że mam a7III) pobawić się filmowaniem i stąd myślę jak ugryźć ten temat.

#fotografia #pytanie #pytaniedoeksperta #komputery #pcmasterrace #pc #grafika #grafikakomputerowa #filmowanie #filmmaking
zawołam też #lightroom #photoshop #premierepro być może doradzicie w co warto teraz zainwestować?
  • 19
@szczemat: Ło Panie, DDR3 800Mhz, antyk ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Nie poszalejesz, ale zawsze możesz sobie zerknąć na to, jaki masz socket w płycie i pomyśleć o wymianie CPU, choć nie wiem czy ma to w tym przypadku sens.

A co do zmiany grafiki to spoko pomysł, sprawdź tylko jaki masz zasilacz, by Ci tę grafikę uciągnął
@Victim: czyli jednak lepiej pchać się w zmianę całości?
Jeśli chodzi o procesory, to AMD czy Intel? Grafika AMD czy GeForce?

Z programów do zdjęć oraz grafiki używam Affinity, Capture One i z nimi nie mam problemów. Z edycji wideo planuję używać DaVinci Resolve (obecnie mi go nawet nie odpala).
@cysiekw: Co do budżetu, to nie mam czegoś określonego. Szukam czegoś o dobrym stosunku ceny do jakości. Słyszałem, że obecnie Ryzeny rządzą. Z kolei nie wiem jak z grafiką jest?
@szczemat: Z tego co się orientuję na płycie głównej, którą masz możesz wsadzić tylko jeden procesor, który mógłby być lepszy o kilka % od Twojego obecnego, więc myślę, że tutaj nie ma już dalszej drogi do upgrade'u. Natomiast masz możliwość wymiany RAMU na taki o szybszym taktowaniu, bo z tego co wyczytałem płyta obsłuży nawet 2133 MHz, więc coś by to na pewno dało, ale z doświadczenia wiem, że DDR3 są
@szczemat: Ja się zajmuje kinematografią, wiec podobny segment, siedzę na Ryzenie 9 3900X i polecam ryzeny do pracy, Ryzen 5 3600 lub 7 byłby dla Ciebie idealny, ale tu już wchodzimy w koszty około 1200 za procesor + około te 500 za płytę, do tego dodaj sobie minimum 16GB ramu o taktowaniu 3200 i masz kolejne około 400zł, także sam sobie odpowiedz czy Cię stać na taką drogę
@Victim: Dzięki za konkrety. Czyli np. taki zestaw pozwoli mi na komfortową pracę z plikami z Sony A7III?

[https://allegro.pl/oferta/ryzen-5-3600x-msi-x470-gaming-max-plus-16gb-9194429504](https://allegro.pl/oferta/ryzen-5-3600x-msi-x470-gaming-max-plus-16gb-9194429504)
Do tego trzeba doliczyć grafikę. I znowu pytanie coś z AMD czy GeForce?
@szczemat: Bez znaczenia, zobaczysz ile Ci zostało hajsu i coś sobie wybierzesz, zawsze też możesz sie rozejrzeć za jakaś używką i wytargać jakiegoś GTX 1070 czy RX 5500, całkiem fajne ceny idzie dorwać za taki dobry sprzęt
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@szczemat: na twoim miejscu kupiłbym jakieś chłodzenie pokroju Fortis 3 zrobił OC, a może masz jakąś wyjątkowa sztukę i wykrecisz 5Ghz, bo te procki lubiły się kręcić. Za resztę kupic jakies dobre GPU i będziesz mega zadowolony.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@szczemat: jeżeli bawisz się w jakieś renderingi wideo itp to wybrałbym NVIDIe, bo oni mają jakąś technologie, która to wspiera i jeżeli nie planujesz kupowac karty lepszej niż rtx 2080 to bym nie zmieniał platformy, bo ten procek wystarczy i nie będzie bottleneckowal GPU.
@mireczekv2: Na razie patrzę co sensownego można kupić.

Rozważam:
Procesor: Ryzen 5 3600X
Płyta główna: MSI X470 Gaming Plus MAX
RAM: HyperX FURY RGB 16GB DDR4 3600Mhz CL17
Grafika: Radeon RX580

Nie wiem czy dobrze i czy można coś lepiej złożyć :-)
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@ShadyTalezz: dzięki, po powrocie do domu sprawdzę. Chciałbym zmieścić się w kwocie max 5k (im mniej tym lepiej) z monitorem i mieć spokój na kolejne 8 lat ;-). Dyski mam, kalawiaturę i mysz też.
@szczemat: no to tam spokojnie masz propozycje w różnych budżetach, na pewno znajdziesz coś dla siebie. Podejrzewam że najlepszą opcją będzie coś na intelu 10400f z mobo z490 i jakimś rtx 2060 ale jak możesz to bym poczekał ma premiery niższych rtx ów tj. 3060, 3050ti i 3050 bo pewnie będą w twoim budżecie a skok wydajności w tej generacji spory