Wpis z mikrobloga

@mansfeld: Moje uwagi ;)
Przy CLS:
"wykluczenie z mechanizmu lazy-load elementów położonych w obszarze above the fold"

No właśnie nie - wystarczy sobie zarezerwować przestrzeń tak, aby po załadowaniu, załadowany element nie przesuwał

"stosowanie placeholderów, które rezerwują miejsce dla obrazków, reklam i elementów dynamicznych generowanych za pomocą JS"

Albo źle zrozumiałem, albo to samo - każda rezerwacja przestrzeni na element, który ma się wczytać sprzyja obniżaniu CLS. Brak rezerwacji powoduje, że
@zwierzak40: Tak, przy CLS wystarczy zarezerwować przestrzeń. Jeżeli LCP jest tym zdjęciem to lazy-load pogorszy LCP - przynajmniej tak na chłopski rozum mi się wydaje. Nie lazy-loaduje się zdjęć w Above The Fold. W niektórych wtyczkach jest nawet ustawienie od jakiej wysokości lazy-load ma działać - ale wiadomo nikt nam nie zabroni lazy-loadować ;)

Co do CDN chyba zależy od przypadku - warto testować przy każdym projekcie.
@ggAAs: Jest podlinkowany osobny artykuł w sekcji o PageSpeed Insights. Nie warto pod kątem SEO w dwóch artykułach pisać o tym samym lepiej podlinkować poprzednią wzmiankę.
Tak, przy CLS wystarczy zarezerwować przestrzeń. Jeżeli LCP jest tym zdjęciem to lazy-load pogorszy LCP - przynajmniej tak na chłopski rozum mi się wydaje. Nie lazy-loaduje się zdjęć w Above The Fold. W niektórych wtyczkach jest nawet ustawienie od jakiej wysokości lazy-load ma działać - ale wiadomo nikt nam nie zabroni lazy-loadować ;)


@mansfeld: Pełna zgoda, ale Ty to napisałeś w fragmencie o CLS, a nie LCP, dlatego dałem mój komentarz.
@zwierzak40: "ale Ty to napisałeś w fragmencie o CLS, a nie LCP, dlatego dałem mój komentarz" - tak tak, tutaj oczywiście racja. W sumie racja, coraz częściej widzę, że strona nie zaczyna "od góry". Fajnie widać na Pintereście, że jak zjeżdżamy w dół to one te obrazki które są wyżej "zapomina" i potem lazy-loaduje jak wracamy do góry :)