Wpis z mikrobloga

Na głównej trwa dyskusja na temat #php i każda osoba która krytykuje ten język dostaje pełno minusów. Niestety nie mogę też znaleźć żadnego sensowego argumentu który przemawiałby za używaniem tego języka. To co się w kółko powtarza to "są pewne zastosowania do których się nadaje".

Więc tak z czystej ciekawości. W jakich zastosowaniach PHP jest lepszy od innych języków? Czy jest coś, co sprawia, że warto wybrać ten język a nie np. Node, Pythona, Go, C# czy Javę?

#programowanie
  • 60
  • Odpowiedz
@yorimo: A obecna władza dalej wygrywa w sondażach. Ale daleki byłbym od nazywania jej najlepszej czy nawet do oddania na nich głosu tylko z tego powodu ;)
  • Odpowiedz
@Patuptap: zgadzam się. PHP jest już dość leniwe, jednak tu chodzi o wieloletnią działalność stronbopartych o PHP.
Jest od zarypania portali wewnętrznych opartych o PHP,
Robota prosta, ciągle w ruchu, więc popyt jest spory.
  • Odpowiedz
@yorimo: To ja wiem. Sam jeszcze z dwa lata temu programowałem PHP i zdawałem sobie sprawę z tego, że zapotrzebowanie jest duże ale jednocześnie wiedziałem, że ten język jest niczym COBOL. Istnieje pełno softu który trzeba utrzymać. Tymczasem wielu ludzi dalej, z własnej nieprzymuszonej woli wybiera PHP.

Na głównej napisałem krotki wpis z kilkoma co ważniejszymi moim zdaniem wadami PHP to dostaje tylko minusy i żadnych kontrargumentów więc liczyłem, że może
  • Odpowiedz
@Patuptap: cena, postaw stronę www na dowolnym innym języku szybciej i taniej niż w PHP, do node, python, go, c#, javy potrzebujesz praktycznie vps i umieć administrować (lub zapłacić więcej), do PHP kupujesz hosting kilkadziesiąt PLN rocznie i jazda (a masz tam też email, ftp, administrację w cenie). Jakby tylko jakość się liczyła to każdy by jeździł Volvo, Ferrari, Porsche. I nikt by z Aliexpress nie kupował. To tak jakby ktoś
  • Odpowiedz
@Patuptap: naprawdę pytasz czemu firmy i profesjonaliści, przy istnieniu popytu, pracują w języku na który jest popyt? To tak jakby pytać czemu Dacia pracuje nad samochodami w niskim budżecie, a mogła by robić lepsze niż Volvo za więcej pieniędzy. Robi to bo jest popyt na samochody niżej jakości w niższej cenie. Przez to że ma popyt i zatrudnia profesjonalistów którzy te samochody robią. Jest popyt więc wolny rynek ten popyt zaspokaja.
  • Odpowiedz
Nie jest przystosowany do tworzenia długo dziejących programów

@Patuptap: sam dałem ci minusa np. za to zdanie. To tak jakby mieć pretensje do stacjonarnych pctów, że nie są mobilne jak laptopy, kiedy nikt, powtarzam NIKT nie oczekuje, że mają być mobilne - bo jak chcesz mobilnego pcta, to kupujesz sobie laptopa. PHP służy do serwowania stringów, i robi to na tyle dobrze(proporcje jakości, wydajności i ceny), że popyt na programistów tego
  • Odpowiedz
naprawdę pytasz czemu firmy i profesjonaliści, przy istnieniu popytu, pracują w języku na który jest popyt


@Jaslanin: Nie? Nie tego dotyczy mój wpis. Napisałeś długi komentarz kompletnie nie na temat. Nie pisałem o utrzymywaniu obecnego softu a o pisaniu nowego.

PHP służy do serwowania stringów, i robi to na tyle dobrze(proporcje jakości, wydajności i ceny), że popyt na programistów tego języka nadal rośnie


WTF? Nie masz zielonego pojęcia o programowaniu. Dzisiaj
  • Odpowiedz
@Patuptap: bo napisales pare glupot, jest wolniejsze? https://github.com/the-benchmarker/web-frameworks

no jakies gowno postawione na laravelu, symphony stojace na php-fpm to tak, dostanie choke, ale jak postawisz sobie framework uzywajac web socketow to juz sprawa wyglada inaczej, go faktycznie jest dobry i szybki tez

Aplikacje napisane w PHP są wolne bo muszą być bootstrapowane per request


nie musza, jak lecisz na socketach

Python są wstanie obsłużyć kilkakrotnie więcej requestów w tym samym czasie
  • Odpowiedz
@Patuptap: wiesz co, być może to też jest kwestia ceny programisty i ich liczebności. Może się myle, ale wydaje mi się, że ludzi pracujących w php jest więcej i mają niższe stawki (choć co do drugiego to nie zawsze tak wygląda, ale statystycznie to chyba się zgadza).
  • Odpowiedz
@Patuptap: z punktu widzenia PHPowca:
- node - na języku bez klas, dziedziczenia itp. Obiekty żywcem lub sztuczne twory przypominające klasy z prototypów. Fuj,
- Python - nie każdy musi lubieć składnię, gdzie jak jebniesz się z tabulatorem to kod się posypie. Poza tym w większości benchmarków webowych jakie widziałem jest wolniejszy od PHP. Więc po co ktoś miałby się przesiadać, jeśli klepie tylko aplikacje webowe.
- C# i Java -
  • Odpowiedz
bo napisales pare glupot, jest wolniejsze?


@LaylaTichy: Głupoty piszesz Ty. Pierwsze nigdy nie pisałem, że PHP jest wolny, pisałem że strony są wolne bo wymagają bootstrapowania.

I tak. Istnieją rozwiązania jak PHP-PM czy Roadrunner. Tylko powiedź szczerze, używałeś ich kiedyś czy tylko słyszałeś albo właśnie przeczytałeś w Google?

Rozwiązania z tej Twojej fajnej tabelki to są w większości eksperymentalne projekty które nie działają w żadnym popularnym frameworki. Projekty proof-of-concept z 200
  • Odpowiedz
@Patuptap: mam 2 frameworki w tym benchmarku, 1 go, 1 php, oba w top50,

przeciez, nawet cie zacytowalem, gdzie piszesz, ze php jest wolny

Aplikacje napisane w PHP są wolne

Python są wstanie obsłużyć kilkakrotnie więcej requestów w tym samym czasie


no, to, teraz sie czepiasz, ze nie wspieraja laravela czy symphony, czy sie czepiasz, ze jest wolny? no zdecyduj sie xD
  • Odpowiedz
@LaylaTichy: Ale nikt tego nie używa i nie bez powodu. Co mnie obchodzi, że są jakieś eksperymentalne narzędzia które pozwalają szybko ładować strony skoro nie mają supportu i nie są dostatecznie rozbudowane aby użyć ich w jakiejkolwiek aplikacji. Nawet nie wiadomo czy dalej byłyby takie szybkie jakby dodać do nich pełną obsługę requesta z PSR.
  • Odpowiedz
WTF? Nie masz zielonego pojęcia o programowaniu. Dzisiaj każda większa firma ma command busa, Rabbita, Kafkę albo podobny system do message'y bo jest to niezbędne to tworzenia skalowanych systemów


@Patuptap: a czym są message jak nie stringiem serwowanym do rabbita przez preprocesor php? To, że twoja wyobraźnia ogranicza się do string=html to już nie mój problem, prawda?
  • Odpowiedz
a czym są message jak nie stringiem serwowanym do rabbita przez preprocesor php?


@AlvarezCasarez: Przedstawiając temat w ten sposób to karta graficzna w sumie tez odczytuje i wysyła stringi. Zastpmy karty graficzne PHPem!
  • Odpowiedz