Wpis z mikrobloga

Swoją drogą ciekawe, jak brzmiałby odsłuch w atmosferze z dużą ilością helu (np. zastąpić azot helem). ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@GaiusBaltar: Prawie dokładnie tak samo, pomijając efekty wywołane przez umierający organizm słuchacza :P
  • Odpowiedz
pomijając efekty wywołane przez umierający organizm słuchacza :P


@TenTypZez: Dlaczego? Nie proponuję zastąpienia tlenu helem, a zastąpienie samego azotu helem. Z tego co widzę takie mieszanki są czasami używane przez nurków:

https://www.quora.com/Would-breathing-a-mix-of-80-20-helium-and-oxygen-kill-me-Or-will-it-just-take-longer-to-die
https://www.quora.com/Is-a-mixture-of-20-oxygen-and-80-helium-toxic-for-human-being

Natomiast co do dźwięku... na pewno systemy stereo/surround by dziwnie brzmiały, ze względu na inną prędkość dźwięku. Jak z resztą - właśnie nie wiem.
  • Odpowiedz
@GaiusBaltar: Co do potencjalnie letalnych efektów to akurat sobie wymyśliłem, ale co do dźwięku, to opowiem.
Tak, zmieni się prędkość rozchodzenia dźwięku, podobnie jak zmienia się każdego dnia wraz ze zmianą temperatury, ciśnienia, czy wilgotności, czego raczej nie słyszysz. Zmiana prędkości rozchodzenia dźwięku nie zmienia jego częstotliwości w magiczny sposób, za to wpływa na częstotliwość fal stojących, gdy zmienia się nośnik, a kształty pomieszczenia/instrumentu pozostają takie same. Mówimy wyżej, bo objętość
  • Odpowiedz
Mam nadzieję, że pomogłem, pozdrawiam ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@TenTypZez: O, dzięki - zdecydowanie pomogłeś. O tym poniżej w ogóle bym nawet nie pomyślał:

W przypadku słuchania muzyki z głośnika zmieni się trochę barwa ze względu na zmianę częstotliwości rezonansowych głośnika i pomieszczenia, ale nie będzie to taka zmiana, jakiej by się człowiek spodziewał po helu.


Hm, a myślałeś o tym jak by to mogło wpłynąć na
  • Odpowiedz
@GaiusBaltar: No generalnie tak samo, zmiana barwy. Subwoofer niczym się nie różni specjalnie od innych rodzajów kolumn. To, jak gra kolumna głośnikowa, to składowa dwóch rzeczy - drgań membrany oraz geometrii kolumny, która poprzez różne przegrody/korytarze w środku prowadzi słup powietrza w taki sposób, aby określone częstotliwości wzmacniać, lub osłabiać. Cały ten misterny projekt był jednak robiony z myślą o przeciętnym powietrzu w temperaturze pokojowej, więc zmiana medium po prostu rozwali
  • Odpowiedz