Wpis z mikrobloga

Kup se chłodnicę z ogniwem Peltiera mówili. Zbiornik 15l schłodzi o 10-15 stopni mówili....

https://www.aliexpress.com/item/4001219159955.html

Plan był taki, że zamontuję to do chłodzenia ploterka z laserem CO2, chłodzenie wykonane tradycyjnie z wiadrem pełnym 10l wody w temperaturze pokojowej. Miałem nadzieję, że nawet biorąc pod uwagę, że te parametry są z księżyca, to wynalazek zamontowany na dolocie wody do lasera, jeśli nawet urwie ze trzy stopnie, to już będę wygrany (średnia temperatura otoczenia w domu: 23 stopnie, zalecana temperatura chłodzenia takiego lasera: poniżej 22 stopni).

Co się okazało? Nawet moc elektryczna wynalazku jest zawyżona, zamiast 6A ciągnie ledwie 4. Temperaturę zaś rzeczywiście zbija... przy przepływie wody wymuszonym pompką "fontannową" (takie ciurkanie, jak to przez rurkę fi8) różnica na wlocie peltiera i wylocie z peltiera to średnio jakieś 0,3 stopnia. Szlag!

PS: nie chce ktoś kupić fajnej chłodniczki z modułem peltiera? Bardzo wydajna, do 50W mocy chłodzącej, fabrycznie nowa, nie testowana, bo nie miałem kabelka, po kosztach sprzedam ;)

#majsterkowanie #cnc #watercooling
  • 17
Ale kurrrcze... ten niebieski wymiennik ciepła się nawet ładnie i wyraźnie schładza, on jedynie tak kiepsko przekazuje ten chłód przepływającej przezeń wodzie. Może jakby go zastąpić czymś solidniejszym... nawet gdybym do jednego stopnia różnicy temperatur dobił to już by to zaczęło mieć jakiś sens.
@Jarek_P: wstaw jakiś dobry blok wodny, może coś ugrasz. Najlepiej coś z miedzi, bo dużo lepiej przekazuje ciepło. Ten dolny radiator z wentylatorem daje radę?
@Jarek_P:

Może wystarczy wystawić beczkę 220l na zewnątrz, przez noc się schłodzi do temperatury otoczenia (sprawdzone z bimbrownią), a podczas pracy to 50W będzie podnosić temperaturę 220l w tempie 1stopień/5h.
@Jarek_P: Bo to nie działa tak jak Ci się wydaje. To może obniżyć temperaturę w wiadrze jak podepniesz wiadro w zamkniętym cyklu bez dostarczania ciepła i tak zostawisz na kilka godzin. Pompka fontannowa ma kilkaset do ponad tysiąca litrów na godzinę. W przepływie nic nie zrobisz takim ogniwem. Lepiej było kupić używany wymiennik z nagrzewnicy z jakiegoś samochodu i dać 2-3 wentylatory.
Bo to nie działa tak jak Ci się wydaje. To może obniżyć temperaturę w wiadrze jak podepniesz wiadro w zamkniętym cyklu bez dostarczania ciepła i tak zostawisz na kilka godzin.


@Polanin: tak, jestem tego świadom, ale jak pisałem, liczyłem na choć minimalny efekt. Ale nie aż tak minimalny, szlag!

Lepiej było kupić używany wymiennik z nagrzewnicy z jakiegoś samochodu i dać 2-3 wentylatory.


@Polanin: są na aliexpres fajne do watercoolingu,
@Jarek_P: To już lepiej wyjdziesz na tym, jak wywalisz tego peltiera z wymiennika, dasz dobrą pastę i podłączysz np. nagrzewnicę od samochodu z wentylatorem. Ale poniżej temp. otoczenia nie zejdziesz.
Żona ma rację, na pewno sprężarka z lodówki byłaby bardziej wydajna :)
Żona ma rację, na pewno sprężarka z lodówki byłaby bardziej wydajna :)


@slavoy: i dawała szereg innych, bardzo pożytecznych w takim warsztatowym pomieszczeniu odizolowanym od reszty domu możliwości :)
Choć znając moją żonę nie mam złudzeń, najdalej przed najbliższymi świętami do mojej minilodówki trafiłaby paczka pierogów, której już nijak nie można upchnąć w lodówce domowej, potem słoik barszczu...
Powiedziałbym, że nie ma się czym przejmować.


@Polanin: się nie znam, laserowy ploter mam od kilku dni, wszędzie czytam porady, że ma być poniżej 22, a w ogóle super, jak jest kilkanaście, to kombinuję.

zmniejsz temperaturę w domu,


@marek22: nierealne, niestety.

kto to widział tak gorąco mieć


moja żona. I tak narzeka, że zimno.
@marek22: tak na poważnie, to u siebie w warsztacie mam skręcone grzejniki, ale w ten sposób się wielkiej różnicy z resztą domu nie uzyska, mój warsztat technicznie rzecz biorąc jest po prostu pokojem wewnątrz domu, nie żadną przybudówką, czy częścią garażu. No i tak czy tak zostają jeszcze ciepłe miesiące, gdy te dwadzieścia parę stopni jest wszędzie.