Wpis z mikrobloga

Poleca ktoś jakieś sensowne distro linuksowe bez systemd? Będę pewnie coś instalował na starym kompie, do zastąpienia Slackware'a.

Rozważam:
- Devuan
- Artix
- Void Linux

Nie rozważam:
- Gentoo (na tym kompie, na którym to będzie instalowane nie mam czasu na buildy, a z budowaniem na boku mi się nie chce bawić)
- Slackware (najchętniej bym Slacka tam nadal trzymał, ale ze względu na to, że od wieków nie było nowego wydania, maintenance jest coraz bardziej upierdliwy)

Interesuje mnie:
- w miarę wygodny support dla full disk encryption (pod slackiem było siermiężnie, ale przyzwoicie)
- w miarę aktualizowane pakiety
- w miarę nierozkładające systemu aktualizacje

Z tego wszystkiego wychodzi na Devuana, ale ciekawe jestem, czy ktoś ma jakieś opinie.

#linux #debian #devuan #archlinux #artix #voidlinux
  • 16
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@GaiusBaltar: Devuan jest ok, ale może się zdarzyć, że część aplikacji nie zainstalujesz z repozytorium, bo wymagają systemd.

Może Alpine cię zainteresuje, ale trzeba poczytać jak zrobić full disk encryption (ja testowałem i udało mi się, ale trzeba pobrać skrypt, który to automatyzuje)
  • Odpowiedz
@majsteere: Mam z nim złe doświadczenia, i nie będę się dalej rozpisywał. Raz na jakiś czas "daję mu szansę", i za każdym razem systemd się na mnie odgryza. ¯\_(ツ)_/¯

@fervi: Alpine wygląda ciekawie, dzięki, poczytam o nim.
  • Odpowiedz
@GaiusBaltar: Spoko. Ogólnie Alpine przetestuj na początku na VMce, ale nie wydaje się zły. Natomiast szyfrowanie (nawet nie wiem czy full disk XD) jest trudne (albo lecisz według dokumenacji, albo na necie jest skrypt).
  • Odpowiedz
@fervi: kilka pytań o devuana:

* czy pakiety są kompilowane z bezpiecznymi flagami jak np. -fstack-protect-all

* jak sprawdzić które pakiety mają podatności (np. w artix jest arch-audit) i dlaczego debsecan pokazuje te wszystkie pakiety jako
  • Odpowiedz
@bgrzegorz:

1) Tego nie wiem, od jakiegoś czasu nie używam. Natomiast 99.9% paczek pochodzi bezpośrednio z Debiana, więc sprawdzaj jak w Debianie jest
2) Czytaj listy Debiana, masz informację o podatnościach
3) No biblioteki są w pakietach. Możesz ręcznie rozpakować, ale prościej po prostu zainstalować pakiet
4) Skrypty są dostarczane przez oprogramowanie, sysvinit nie ma tutaj nic
  • Odpowiedz