Wpis z mikrobloga

Cześć, czy jest tu jakiś mega znawca, który mógłby mi doradzić? Otóż, chcę złożyć nowy komputer, na ten moment do grania w 1080p, bo mam taki monitor. Wybór w karcie graficznej to rtx 3070 gaming x trio lub rtx 3080 (które swoją drogą anulowałem, bo stwierdziłem, że nie będzie mi potrzebne ze względu na swoją moc, no i koniec końców nie wiem czy zrobiłem dobrze czy źle, znając życie źle( ͡° ͜ʖ ͡°)). Mój całkowity budżet to 8000pln.
I tutaj są dwie opcje:
a) rtx 3070 gaming x trio + ryzen 7 3800X + granie w 1080p na ten moment
b) rtx 3080 + ryzen 7 3800X (chociaż w 1080p pewnie będzie ogromny bottleneck)(planowałem też wrzucić r9 3900X, no ale wtedy przekroczyłbym budżet o ~700zł) + 1080p obecnie i ewentualnie później kupno monitora 1440p 144hz
Zastosowanie: oczywiście granie, odpalony raytracing, wszystko na ultra + streamowanie (stąd ryzen, a nie intel).
I tutaj rodzi się kolejne pytanie: lepiej brać 3070 z górnej półki czy brać 3080 (któreś z tych - gaming x trio, ventus 3x, gigabyte gaming oc 3x - tu również nie wiem które, jeżeli ktoś jest obeznany w temacie to prosiłbym o opinię (zależy mi na niskich temperaturach))
Podsumowując całość - czy biorąc 3080 z ryzenem 7 3800X będzie mega duży bottleneck (1080p + przesiadka na 1440p 144hz w grudniu)? Czy lepiej wziąć tą 3070 z górnej półki również z ryzenem 7 3800X? Nie ukrywam, 8GB videoramu może czasami niedomagać.
Gry jakie planuję ograć to: RDR2, Sekiro, CP2077, Dying Light 2, TDU Solar Crown (jak wyjdzie, a kiedy wyjdzie, to nie wiadomo, więc w sumie nie wiadomo jakie będzie to mieć wymagania. Zakładam, że 3070/3080 sobie poradzi z grą na ultra), no i na pewno coś jeszcze by się znalazło, oczywiście wszystko na wymaksowanych ustawieniach graficznych.
No i znów - wiadomo jak to jest z dostępnością 3080, ale mimo to - jestem w stanie ogarnąć, by karta przyszła do mnie w tym roku? Czy musiałbym się bawić w snajpienie z rtv euro agd?
Nie ukrywam, zależy mi na jak najszybszym złożeniu komputera, bo mój obecny zestaw to dziadostwo.
#rtx #pcmasterrace #komputery
  • 7
Jeżeli masz budżet to nie idz w 3070 "z górnej półki", 3080 na pewno będzie lepsza. Aczkolwiek nie chce doradzać w sprawie modelu bo się nie znam. A jeżeli już zestaw z taką karta to 1440 p to mus według mnie. Czy taka 3080 doszłaby do ciebie w tym roku to nie wiem.