Wpis z mikrobloga

Mój #audiofilizm właśnie umarł.
Mam kolumny podłogowe - spore, 110 cm wysokości, 20kg sztuka.
3-drożne: 2xbas, 1xśrednio i 1xwysokotonowy przetwornik

Jakieś półtora roku temu córka przewróciła przypadkiem jedną kolumnę... aż okleina pękła na jednej krawędzi.
Postawiłem na nogi, włączyłem wzmacniacz... i wszystko działało... luzik.

Dziś zdjąłem maskownicę i zauważyłem, że stożek, który jest pośrodku średniotonowego głośnika jest jakiś wykrzywiony.
Co gorsza - blokuje membranę, przez co głośnik właściwie nie gra.

Przez półtora roku nie zauważyłem, że w jednej kolumnie nie działa głośnik średniotonowy.
Owszem czasami słyszałem, że z prawej strony gra ciszej, ale tylko w niektórych kawałkach dawało się to zauważyć... masakra.
Dobrze, że nie kupiłem kabli za 10 kpln... bo bym pewnie narzekał, że ten prawy słabo wygrzany.


#wyznaniezdupy #audio #audiofile #audiovoodoo #muzyka
pokpok - Mój #audiofilizm właśnie umarł.
Mam kolumny podłogowe - spore, 110 cm wysok...

źródło: comment_1604932576lzFCy0okqhOgp8AZSAF8Qb.jpg

Pobierz
  • 14
@Miszcz_Joda to jest środek pasma - pomiędzy 650 a 2300 Hz. Odcięcie na zwrotnicy nie jest nie wiadomo jak strome, więc część tego pasma pokrywają pozostałe głośniki. Do tego dochodzi druga kolumna, która działa - a wiadomo, że w pomieszczeniu dźwięki się odbijają. Efekt jest taki, że tylko w niektórych utworach było ciszej z prawej. Gdybym przypuszczał, że coś jest nie tak, to pewnie bym się zorientował... A tak to człowiek sobie
@aviation_maniac ja mam je od 6 lat, wersję mk2.

Bas jest trochę przesadzony w rejonie 100hz, dlatego zatkałem po jednej rurze bass reflex. Mk3 jest ładniejszy, ale technicznie różni się chyba tylko twitterem.

Wcześniej miałem Tannoye Mercury m2 - znacznie słabsze wysokie tony i z racji rozmiarów słabe basy... ale środek miały odrobinę lepszy.

Teufele Ultima 40 w Niemczech są jednymi z najlepiej sprzedających się głośników.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@pokpok: noooooo chyba będę musiał przytkać bassreflex bo trochę jest go chyba za dużo. No i się zaskoczyłem głębokością, ale dałem radę je upchnąć. Niestety idealnie nie stoją, więc pewnie też idealnie nie grają. Generalnie jestem zadowolony.
@aviation_maniac: taka ciekawostka... mam od kilku dni głośniki za 5,5k do sprawdzenia i porównując je z 7-letnimi Teufelami powiem Ci, że.... pomimo tego, ze mogę te głośniki kupić za 1/3 ceny, to zostaję przy Teufelach.