Wpis z mikrobloga

Czy to normalne że Fedora zapełniła mi już prawie cała partycje root 59 GB z 60 GB w ciągu 1,5 miesiąca? Rozrasta się to jak jakiś Windows... Już jest problem z aktualizacją bo brakuje miejsca. Home mam na odzielnym dysku w ogóle. Wtf.
#linux #fedora
  • 21
via Wykop Mobilny (Android)
  • 4
@malywodzu99: No niezbyt normalne.
Może zerknij jaki folder ma w sobie najwięcej danych.
Albo wbij się do /var/log i zobacz ile logi zajmują.
Jak za dużo to zerknij czy poprawnie działa logrotate

@Szoolc: jak masz dawać takie rady to czasami zastanów się czy w ogóle warto coś pisać ;)
Windows też ma swoje bolączki, ale w przypadku Linuxa można poszukac/zapytać i jakoś to rozwiązać. A w przypadku Windowsa można czekać
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@malywodzu99: Myślę, że warto byłoby katalog logów i katalog cache menedżera pakietów wydzielić na oddzielny subwolumen, bo ich migawkowanie (szczególnie tego drugiego) raczej nie ma sensu, a tworzy coraz większe różnice przy copy on write i w konsekwencji zajmuje miejsce.
Filesystem mam btrfs, a snapshoty wali i przywraca timeshift.


@malywodzu99: jak masz snapshoty w btrfs to żaden windirstart ani inne nie pokaże ci prawidłowo zajętości miejsca przez pliki bo w główym filesystemie nie masz podmontowanych snapshotów. Musisz podmontować dysk gdzieś (dysk, bez subvolumenu) i wywalić co nie potrzebujesz. CoW ma to do siebie, że działa bardzo szybko ale też sporo miejsca zajmuje.

sudo mount /dev/DYSK /mnt
sudo btrfs subvolume list /mnt/