Wpis z mikrobloga

pytanko takie: zestaw płyta Gigabyte b450m d3h + pamięć Patriot Viper 4 BLACKOUT, DDR4, 8 GB, 3200MHz, CL16 (PVB48G320C6K), ustawiam XMP w biosie na manual, napięcie w trybie auto podnosi się na 1,35 i po ponownym uruchomieniu bluescreeny w losowych momentach :/ czytałem, że ludziom działa ta pamięć z tą płytą mimo braku kompatybilności wersji black w instrukcji (jest PV48G320C6K czyli różni się pewnie kolorem radiatora). pamięci wsadziłem do slotów 2 i 4. ktoś, coś?
#komputery
  • 22
  • Odpowiedz
@emrek:
W czasie gdy pamięci pracują na bazowych 2133 MHz, zainstaluj wszystkie sterowniki do płyty głównej, sprawdź jaką masz wersję biosu zainstalowaną i ile wersji brakuje ci do najnowszej.

Z aktualizacją biosu na razie bym się wstrzymał, i sprawdz czy obniżenie taktowania do 2933 nie rozwiąże problemu - dopiero potem na 3200 mhz troszeczkę możesz zwiększyć timingi o 1.
  • Odpowiedz
@maniek50005: gdybym sobie przyświecił to bym zauważył kolory zatrzasków, no nic. pierwszy raz to robię. reasumując bios najnowszy, wszystkie sterowniki są, xmp na auto i teraz nawet windows nie wstaje :/
  • Odpowiedz
@emrek: Sprawdz czy dobrze zostały kości zatrzaśnięte przez boczne zatrzaski - przyświeć sobie i zobacz czy dobrze kości w slotach siedzą.

Jak nie wstaje, to powinien się zrestartować 5 razy około i bios powinien przywrócić ustawienia kości bazowe jeśli sam tego nie zrobiłeś przed zabawą w ustawianie kości i profili xmp.
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@maniek50005 zrobiłem, teraz system nie wstaje, nie wiem, botować z pena i instalować windowsa? może to przez dysk te blue screeny? wcześniej się pojawiały tylko po włączeniu xmp w biosie
  • Odpowiedz
@emrek: Po instalacji systemu musisz zainstalować wszystkie sterowniki i aktualizacje systemu windows.
Nie instaluj sterowników z płyty - tylko ze strony producenta płyty głównej, wszystkie sterowniki za wyjątkiem biosu.

Wersje biosu sprawdz wpisująć msinfo w pasku start i jaka wersja jest wyświetlana przy "wersja/data systemu bios"
Porównam sobie tę wersję z tą na stronie producenta płyty głównej i będziemy wiedzieć ile ci brakuje do najnowszej.
Strona producenta płyty głównej Gigabyte b450m
  • Odpowiedz
via Android
  • 1
@maniek50005 pisałem, że mam najnowszy, wcześniej miałem 50 i zaktualizowałem do 51, sterowniki instaluję, chociaż niektóre są niepotrzebne lub jakieś powielone. nie chcę zapędzać ale jak narazie jest ok
  • Odpowiedz
@maniek50005: któreś sterowniki pier... system tylko nie wiem które :/
ed. dodam tylko, że windowsa mam z wczoraj (zrobiłem bootowalnego pena). po zainstalowaniu któregoś sterownika, są ciągłe resety i okno naprawy windowsa
  • Odpowiedz