Wpis z mikrobloga

Po przedyskutowaniu proponowanych przez Was zmian w moderacji już teraz podjęliśmy prace nad tym by usprawnić, ujednolicić i rozjaśnić w pewien sposób mechanizmy, którymi się kierujemy. Dziękujemy Wam za wszystkie sugestie – przeczytaliśmy je z dużą uwagą i już teraz chcemy się odnieść do niektórych z nich.

Najczęstszym postulatem była jawność moderacji. Ze względu na obawę przed osobistymi wycieczkami w stronę moderatorów postanowiliśmy wprowadzić proponowany przez użytkowników @403 i @mandolinka system nicków moderatorskich (coś w stylu: mod1, mod2, mod3… jeszcze nie sprecyzowaliśmy jak dokładnie będą one wyglądać). W ten sposób będziecie mieć większy wgląd w akcje moderatorów, przy jednoczesnym uszanowaniu ich prywatności.

Wiele głosów dotyczyło także większej szczegółowości powodów banowania czy usuwania komentarzy – jest to kolejna zmiana, którą zamierzamy wdrożyć.

Chcieliśmy także odpowiedzieć na zarzut dotyczący „moderatorskiej nadgorliwości”. Działania przez nas przeprowadzane wynikają przede wszystkim ze zgłoszeń użytkowników. Są to zarówno zgłoszenia przez formularz kontaktowy, jak i te przy pomocy funkcji „zgłoś”, do której używania nieustannie Was zachęcamy. Gwarantujemy, że Wasze zgłoszenia nie pozostają niezauważone, a ewentualny brak reakcji wynika z rozbieżności opinii użytkownika zgłaszającego i moderatorów.

Pojawiło się też parę wątpliwości co do pracy samych moderatorów, do których również chcielibyśmy się ustosunkować.

- Moderatorzy nie mają dostępu do skrzynki kontaktowej, a każda skarga dotycząca ich działań rozpatrywana jest przez administrację. Nie ma więc sytuacji, że moderator jest sędzią we własnej sprawie.

- Wszystkie działania moderatorów pozostawiają po sobie ślad, do którego administracja ma łatwy dostęp. W przypadku jakichkolwiek naruszeń w postaci uprawiania tak zwanej „prywaty” uprawnienia zostają mu odebrane, czego mieliście przykład w ostatnich dniach.

- Moderator traktowany jest jak każdy inny użytkownik – siła jego głosów jest zależna od pozycji w rankingu, a jego przewinienia rozpatrywane są na takich samych zasadach jak reszty użytkowników.

O zmianach w systemie moderacji postaramy się informować na bieżąco. Oczywiście nie jesteśmy w stanie wprowadzić ich z dnia na dzień, dlatego prosimy o nieco cierpliwości i danie nam czasu na ich wdrożenie. W dalszym ciągu jesteśmy otwarci na kolejne sugestie i propozycje.
  • 44
@wykop: czego mieliście przykład w ostatnich dniach. Jak to rozumieć. Szczerze się pogubiłem, kto co stracił, kto co zyskał. Poza tym nie śledzę pilnie wszystkiego, a zainteresowało mnie to bardzo.

Odnosząc się do całości postu. Jestem niezmiernie szczęśliwy z tego, że coś się z tym zrobi (nie żebym w to wątpił) i nie pozostało to bez odzewu. Mam jednak obawy, że znów będą masy komentarzy, znalezisk, jakie to jest złe itd.
@wykop: zobaczymy w praktyce. Co do ujawnienia modów naprawdę nie wiem czego wy się boicie. Na każdym dużym forum, na każdej dużej stronie modzi są jawni i nikt z tego powodu ich nie zabija.
@wykop: W ten sposób będziecie mieć większy wgląd w akcje moderatorów, przy jednoczesnym uszanowaniu ich prywatności

Dziwne, że aż tak się boicie ujawnienia nicków. Na większości forów to normalnie funkcjonuje. Ale w sumie trochę Was rozumiem, tutaj często ludzie wylewają na siebie pomyje, wrzucają innych do worów jakichś partii etc. tylko za to, że się ma inne zdanie.
Nie mam nic przeciw podwójnym kontom dla moderacji. Więcej polityczno spamerskiej treści pójdzie do piachu ]:).

Ale tak serio to wątpię by te konta w stylu, mod1, mod2... mogły ot tak sobie wykopywać i zakopywać, zresztą to będzie widać jak działają. Co do anonimowości to zawsze uzasadniona, widywałem już te osobiste jazdy po moderacji udające "wielką aferę" czy próby wpływania na czarnych aby rozluźnić zasady, w czasie działań kampanii z multikontami :P.
budzę się rano, otwieram oczy i spieszę żeby znależć na Wykopie duplikaty, rzeczy w podobie i tym podobne. Pamiętam, ze jestem fanzozun. Mówią o mnie moderator. Sorry, ale trzeba być ciężko #!$%@?... żeby w ten sposób podchodzić do portalu. To sieroty po komuniźmie, których nie interesowała zawartość znaleziska ale to to czy pojawiły się słowa, które należy tępić. Jak w arkuszach egzaminacyjnych w szkołach różnego typu. Jeżeli takiego ćwola nie interesuje nic
@AsgarothDaFae: nie do końca, łapanie się za słówka nie ma większego sensu, przecież mogą wprowadzić spoofowanie nicków przy akcjach moderatorskich, a w reszcie serwisu moderatorzy będą widziani pod normalnymi nickami.

Z resztą nawet jeśli będą mieli po 2 konta to co z tego? Są ludzie, którzy korzystają z jednego kompa i nie są banowani jeśli nie ma żadnych interakcji pomiędzy tymi kontami - wydaje mi się, że modzi nie nadużywaliby kont
Czy w takim razie wszyscy uzytkownicy beda mogli dostac taki identyfikator ? Jezeli moderator moze byc anonimowy, to czemu inni uzytkownicy nie moga ? Ja na przyklad czasem nie chcialbym zeby bylo widac co wykopuje, bo sie wstydze - w efekcie nie wykopuje wcale.
To właściwie co moderatorzy mają w zamian za poświęcanie własnego czasu na sprzątanie po trollach? Ich działalność jest śledzona i sprawdzana, głosy są warte tyle samo, respektu nie wzbudzają ze względu na anonimowość i jak sądzę nie zarabiają. Nawet ich aktywności moderatorskiej nie widać.
@wykop: Rozumiem, że administracja nic nie zmieni w sprawie osób które się za bardzo zapędzają w tym co piszą ?

Pisałem już o tym w wykopie o moderacji. Jak nic się nie zmieni w tej kwestii to nie dalej jak w ciągu roku czy dwóch poziom komentujących będzie poniżej wartości krytycznej. W tym wypadku wyznacznikiem jest Onet i wp.pl

To nie moja sprawa ani mój serwis ale już teraz niektóre "dyskusje"