Wpis z mikrobloga

Od jakiegoś czasu myślałem by się nauczyć grać na #pianino , lubię muzykę z tego instrumentu i właśnie... od czego zacząć? Pod wpływem chwili kupiłem sobie The One Light Piano - bo widziałem reklamę, że jest "smart", że ma aplikację, która uczy, ale nie jestem pewien, czy to dobry wybór? Opinie w internecie i w sklepach w miarę pozytywne. Wiem, że to dość budżetowy sprzęt, ale nie chcę niczego drogiego kupować, jeśli nie wiem, czy mi się za kilka tygodni/miesięcy nie znudzi. W Polsce ma absurdalną cenę, ale brałem spoza naszej dystrybucji i pewnie do mnie dojdzie w poniedziałek.

No i jak rozpocząć naukę? Kilkanaście lat temu grałem przez jakieś 2-3 lata, niezbyt intensywnie, na keyboardzie, więc jakieś tam małe obycie z nutami mam. Rzeczywiście takie dołączane do sprzętu aplikacje dużo pomagają? Czy lepiej używać jakichś innych? Czy raczej jesteście zwolennikiem książek, jakichś indywidualnych lekcji, internetowych szkół?

#pianino #keyboard #muzyka #naukagrynapianinie
  • 40
W muzyce nie chodzi o naciskanie "gdzie co jest", ale o jakieś zrozumienie dlaczego to tam jest. Jedni biorą to na słuch muzyczny, inni na znajomość teorii muzyki, jeszcze inni po prostu uczą się grać z nut, przy czym zawsze jest to jakaś kombinacja wszystkich tych rzeczy plus pamięci mięśniowej.


@tomtom666: a polecasz dodatkowo przeczytać coś z teorii muzyki?
@radekrad: na początek teoria muzyki dla bystrzaków, potem w miarę postępu kursu alfreda będą wprowadzane elementy teorii, w najlepszy możliwy sposób, czyli grając je w praktyce w utworze i wbijając do pamięci w ten sposób.
@tomtom666: kurczę, oba są polecane i mają świetne opinie. Alfred jest popularniejszy, ale Faber ma minimalnie lepsze opinie. Jeszcze się im przyglądnę... no i jeszcze zobaczę, jak wyglądają lekcje dołączone do zakupionego pianina.

Jeszcze raz bardzo dziękuję za pomoc
@tomtom666: doszło pianino xD Wygląda chyba ok, nie znam się. Wszystkie klawisze działają. Rzeczywiście trochę mało klawiszy, ale przynajmniej do szafy PAX się zmieści. Wszystkie elektroniczne pianina w okolicy 1k mają... średni dźwięk? Po podłączenia do głośników (merlin musical fidelity) jest już dobrze, tylko muszę lepszy kabel poszukać w domu lub zamówić. Teraz tylko tak sprawdziłem na szybko, pobawię się wieczorem, jak skończę pracę, i spróbuję tej ich aplikacji z reklam
@tomtom666: no mnie troszkę takie popiskiwanie denerwuje xD Niestety nie miałem kabla mono -> stereo (mono -> mono dał dźwięk na jeden głośnik, stereo -> stereo nie działał poprawnie), ale już został zamówiony i liczę, że wkrótce dojdzie. W moim pianinie jest jakieś dziwne wyjście USB (3.0), ale do tego też zamówiłem kabel, bo dranie dołączyli tylko przewody z wyjściem USB-C (I lightning), więc do telefonu i laptopa mogłem się podłączyć,
@tomtom666: Ale pianino jest ok, całkiem fajnie się gra. A nie orientujesz się, czy któraś aplikacja wyświetli nuty i będzie analizować jak się gra? Synthesia wyświetla kiepsko nuty, a sam pisałeś, że te spadające prostokąty są średnim sposobem nauki?
@tomtom666: nie, nie, źle powiedziałem. Są dwa głośniki, ale wyjście liniowe jest mono (jest po prostu duży Jack 6.3 mm). Chcę podłączyć wyjście liniowe pianina (mono) do swojego wzmacniacza (gdzie mam wejście 2x RCA) by mieć normalny dźwięk.

A sprzęt nie kosztuje ponad 1000 zł. Poza oficjalną dystrybucją jest za $240, oficjalna cena producenta to $300, ale sam producent go na US Amazonie sprzedaje za $220. To tylko w Polsce jest
@radekrad: nigdy żadnej aplikacji nie odpalałem, nie mam sprzętu na tyle dużego, żeby położyć na miejscu nutek. Niby mogę playalongpiano, ale to nie uczy zbyt dobrze.

Teraz przerabiam takie coś

http://nuty.pl/t/80162.htm

I jest po prostu genialne. Uczy właściwego odczytywania zapisu nutowego i właściwego operowania palcami tak, jak powinno się go czytać, stopniowo wprowadzając nowe rzeczy.

Żadna aplikacja nie zanalizuje tego, czy naciskasz dobrym palcem, czy dobrze trzymasz ręce, a to są
@tomtom666: cóż, ja póki co i tak jestem na etapie, gdzie rękę się trzyma nieruchomo. Ja również tabletu nie mam (by go położyć na miejscu nut), telefon 6' jest trochę mały i dlatego chcę go podłączyć do komputera (wczoraj leciałem laptopem, bo mój stacjonarny komputer nie ma gniazda usb-c).
@radekrad: przez pierwsze pół roku, jak nie dłużej, trzyma się ręce w jednym miejscu, a jak patrzę teraz na ten podręcznik co go przerabiam, to przez cały jest trzymanie rąk w jednej pozycji na czas trwania ćwiczenia. Chodzi o wyrobienie prawidłowych odruchów, do tego nie trzeba przekładać nigdzie rąk. Nie wiem, jak radzi sobie z tym ta aplikacja, może na reddit sprawdź opinie?
@tomtom666: ja póki co używałem dwóch aplikacji:

Dołączonej do pianina https://play.google.com/store/apps/details?id=com.theonepiano.oversea.smartpiano&hl=en_US który ma:
- mini kurs "getting start"
- kurs Hoffmana ( https://www.youtube.com/c/Hoffmanacademy/playlists?view=50&sort=dd&shelf_id=7 ) - lekko dostosowany, bo jak Hoffman jakiś klawisz wciska, to się on podświetla
- nuty (jak się je gra, to się przesuwają)
- nauka gry utworów. Są one podzielone na fragmenty, a dla każdego fragmentu najpierw ćwiczy się jedną rękę, później druga, następnie obie na mniejszej prędkości,
@radekrad: te z nutami nie wyglądają źle, ale musiałbym dokładnie się przyjrzeć. Spadających prostokątów unikaj jak ognia, jak nie chcesz potem poświęcać 3 razy tyle czasu na oduczenie się złych nawyków :D