Wpis z mikrobloga

@bartolomis: No chyba że chodzi o zakaz oddawania czci obrazom, które z 10 przykazań zostało wykreślone. Na szczęście nie zabijacie już czarownic, nie popieracie już niewolnictwa, ale zawsze to przemiany społeczne były motorem napędowym kościoła, który już nie nadąża za społeczeństwem. #bekazkatoli
@bartolomis:

Proszę bardzo tutaj o przykazaniach:
http://www.biblia.start24.eu/335-Dlaczego-w-Kosciele-Katolickim-10-przykazan-jest-inne-niz-w-Biblii-.html

Teraz niewolnictwo, o którym jest mowa tuż pod 10 przykazaniami. Właściwie to są dalsze przykazania dla człowieka.

"Jeśli kupisz niewolnika - Hebrajczyka, będzie [ ci ] służył sześć lat, w siódmym roku zwolnisz go bez wykupu [...] Jeśliby ktoś sprzedał swą córkę w niewolę jako niewolnicę, nie odejdzie ona, jak odchodzą niewolnicy. A jeśliby nie spodobała się panu, który [ przeznaczył ją ] dla
@kibi: pisać każdy może, bzdury też, odsyłam do o. Szustaka w sprawie II przykazania
to było najbardziej liberalne prawo w tamtych czasach, likwidacja niewolnictwa wymagała zmiany mentalności ale to znowu obszerny temat
kraje niemieckie to... głównie protestanci q.e.d.
@bartolomis: Zgadzam się, przestań pisać bzdury, bo szkoda mi mojego czasu. Dopiero co mówiłeś, że z 10 przykazań nic nie usunięto xd

No tak, religie abrahamowe od zawsze chciały znieść niewolnictwo, ale ludzie byli zbyt zacofani, dlatego w naszej świętej księdze są zamieszczone instrukcje, które pozwalają zabić niewolnika i teraz musimy robić fikołki, żeby to jakoś wytłumaczyć. Księga natchniona, która jest tak jednoznaczna, że powstało kilkadziesiąt tysięcy odmian chrześcijaństwa. Księga tak