Wpis z mikrobloga

  • 0
Dwa dni temu, w poniedziałek, za pośrednictwem biura nieruchomości podpisałem umowę z najemcą, która to tyczyla sie wynajmowanego przeze mnie domu. Tego samego dnia nastąpił oficjalny odbiór nieruchomości oraz przekazanie kluczy. Dzisiaj, jak wspomniałem wyżej - dwa dni po podpisaniu umowy zadzwonił do mnie najemca z informacją, że rezygnuje z najmu. Z umowy wynika, że za porozumieniem obu stron umowę możemy zerwać w każdym momencie, natomiast zastanawiam się, czy jeśli zgodzę się na taką opcję przysługuje mi jakas rekompensata, czy po prostu wtopilem, bo nie zazyczylem sobie płatności z góry za pierwszy miesiąc? #nieruchomosci #wynajem #prawo #pytanie
  • 8
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@Adams_GA Pozwól jeszcze, że dopytam o jedną kwestię. Jak ma się sprawa, w przypadku prowizji biura? Najemca przelał mi zaliczkę oraz kwotę, która to była prowizja biura, którą to natomiast ja miałem przelać im. Czy w takiej sytuacji jestem zobowiązany do zwrotu prowizji?
  • Odpowiedz
@rabit0: nie zgodz sie na wypowiedzenie umowy, bedzie musial cie do sadu pociagnac jezeli bedzie chcial. Obowiazkowo powinien ci prowizje wszystkie oplacic. Wszystko zalezy od umowy.
  • Odpowiedz
@rabit0: Kilka rzeczy:
1) Formalnie tę umowę można wypowiedzieć tylko "za porozumieniem stron". Możesz nie przyjąć "wypowiedzenia", bo i tak jest ono bezskuteczne, i rościć sobie od najemcy całość czynszu. W tym czasie formalnie prawo do lokalu ma najemca . Często te sprawy załatwia się polubownie - zatrzymując kaucję i trochę czynszu - bo sprawy sądowe, choć ty masz rację, są mało opłacalne.

2) Przy podpisywaniu umów zawsze bierz czynsz
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@drhab Dzieki za odpowiedź! Pozwól jeszcze, że dopytam o jedną kwestię. Czy w przypadku, w którym to najemca pokrył koszty prowizji biura ma ono prawo żądać ode mnie zapłaty kolejnej prowizji w momencie, w którym to znajdą innego najemcę i dojdzie do podpisania kolejnej umowy? Dodam tylko, że w dalszym ciągu mam zawarta umowe z biurem i w chwili obecnej poszukują oni innego najemcy.
  • Odpowiedz
@rabit0: Zależy od umowy. Kto był klientem biura nieruchomości, na jakiej podstawie wysłał ci "zaliczkę" na poczet prowizji, jak (i czy) ustalaliście kwestie płatności?
  • Odpowiedz