Wpis z mikrobloga

Jeszcze kilka lat temu myślałem że Konstale 105 i pochodne zostaną z nami jeszcze wiele lat i będą jeździły także licznie w 2030 roku. Tymczasem w praktyce to są ostatnie chwile, kiedy jeszcze je widzimy w większych ilościach. Zobaczmy:
Kraków - trwają dostawy conajmniej 85 Stadlerów Tango. Konstale już niedługo zostaną zmiecione przez szwajcarską myśl techniczną.
Szczecin - nie ma już Konstali klasycznych, niezmodernizowanych w poważnym stopniu, w ruchu liniowym.
Gorzów Wielkopolski - tu już wycofali je całkowicie, jako pierwsze miasto w Polsce.
Warszawa - Huyndai Rotem wygrał przetarg na ponad 300 wagonów. To wystarczy aby zniknęły nie tylko 105na ale także nowsze wersje z lat 90 jak 105nb, 105nf i tak dalej.
Gdańsk - zostało ich tak mało, że znikną zapewne po następnym przetargu na nowe wagony.
Poznań - ojczyzna Modertransa, inwestująca dużo w nowy tabor, poza tym Konstali zostało ich już niewiele. Znikną przed 2030 na 100%
GOP - tutaj już ciężko powiedzieć, w każdym aktualnie trwają dostawy nowych tramwajów 15 jednoczłonowych Moderusów i 35 wagonów PESA wieloczłonowych, prawdopodobnie jednak w pierwszej kolejności zostaną wycofane Wiedeńczyki a nie Konstale. Zapewne należy się spodziewać dalszych inwestycji w tabor w następnych latach, jednak podejrzewam, że w 2030 nadal będziemy spotykali Konstale 105na na Górnym Śląsku.
Wrocław - w sumie całkiem możliwe, że jeszcze pojeżdżą jeszcze wiele lat.
Bydgoszcz - ojczyzna firmy PESA, ale Konstali zostało pełno i do 2030 raczej nie znikną.
Częstochowa - kupują nowe PESy, a ogólnie tabor mają niezbyt liczny. Zdecydowanie jest możliwe, że znikną do 2030.
Grudziądz - 8 wagonów w liniowej eksploatacji(2x805na, 6x805nb) - dotychczasowe przetargi na nowe wagony nie kończyły się sukcesem, ale w momencie, gdy jakiś w końcu zostanie rozstrzygnięty, to znikną.
Łódź - no tu nie znikną, strasznie ich dużo zostało.
Elbląg - inwestują w nowy tabor, które jest dosyć nieliczny. Raczej znikną.
Toruń - inwestują w nowy tabor(zostanie dostarczone 5 pięcioczłonowych tramwajów PESA), ale w takim tempie pewnie w 2030 Konstale będą jeździły nadal.
#konstal #tramwaje #komunikacjamiejska #komunikacyjneciekawostki
Ikarus_260 - Jeszcze kilka lat temu myślałem że Konstale 105 i pochodne zostaną z nam...

źródło: comment_1603777895XZcp9yfDgSCaIATNvDIUPl.jpg

Pobierz
  • 27
Jak bylem dzieciakiem jezdzilem w Poznaniu stopiątkami, które miły drzwi otwierane przez motorniczego. Towarzyszył temu otwieraniu taki stękająco-jęczący dźwięk. Od dawna stopiątki mają drzwi otwierane na przycisk, otwierają się cicho i powoli, ale miałem taki sentyment że bardzo chciałem jeszcze w jakimś muzeum kiedyś usłyszeć ten dźwięk i zobaczyć te drzwi. U nas tabor jest dość nowoczesny, a stare wagony modernizowane, więc myślałem że moje marzenie się nigdy nie spełni, ale kiedy
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 4
@Ikarus_260:

Tymczasem w praktyce to są ostatnie chwile, kiedy jeszcze je widzimy w większych ilościach.


I całe szczęście. Chyba tylko z sentymentu można żywić jakąś sympatię do tych pojazdów, bo to obiektywnie jest po prostu szrot totalny, jak jeszcze byłem skazany na tramwaje nienawidziłem pasjami tego gówna. Latem gorąco, zimą zimno i wieje zewsząd. Szarpie przy ruszaniu i hamowaniu, głośny w środku, praktycznie zero wyciszenia. Gówniane zawieszenie, gówniane siedzenia, gówniany design,
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@Ikarus_260: we Wrocławiu jeździ jeden w stanie niemal oryginalnym jako ciekawostka w nowym malowaniu, zaś reszta jest po modernizacji przez firmę protram - bardziej obłe, mają wyświetlacze, nowe wnętrza itd.
@pampolicjant: pamiętam ten dźwięk, jeszcze zamykanie harmonijkowych drzwi w Ikarusie xD
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Ikarus_260: W Poznaniu jezdzi jest dużo Złomstali, zwłaszcza w szczycie. Jak otworzą trasa na Naramowice to dwukierunkowe Gammy będą tam potrzebne, więc jeszcze pojeżdżą.
W Grudziądzu raczej pierwsze na szrot pójdą stuletnie Helmuty niż zmodernizowane 805N.
To tak na marginesie. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Ikarus_260: w Krakowie będą jeździć Wiedeńczyki (które są starsze, a doczepy to już po 60 lat chyba mają).
Mimo wszystko komfort w Wiedeńczyku dużo wyższy (nie licząc faktu że zawsze się spóźnia, bo zamula). W złomce albo wieje zimą, albo piecze latem.
łyyyyyyyłuuuuuuooooo


@not_found: Chyba raczej ZIUUUUUUU JEB.

W Grudziądzu raczej pierwsze na szrot pójdą stuletnie Helmuty niż zmodernizowane 805N.

@lolingPL: tyż prawda, miałem na myśli tylko te klasyczne, z tymi głęboko zmodernizowanymi(kto to widział takie cuda, konstal z 3 parami drzwi xD) jest ich trochę więcej.