Wpis z mikrobloga

@MrK19: Są :) Cudowną sprawą w informatyce jest to, że nadal jesteśmy w stanie porozmawiać z pionierami. A już np. z Newtonem czy Galileuszem nie pogadasz
  • Odpowiedz
@gorfag: Chodzi mi o to że w młodym pokoleniu ciężko jest spotkać kogoś z takimi umiejętnościami.

Najwięksi z programistów tworzyli w latach 70-90. Z większością można porozmawiać, co nie zmienia faktu że takich rewolucji jak wtedy to się prawie nie spotyka.
  • Odpowiedz
@MrK19: To nie jest wielki problem. Po to włąśnie ci ludzie ciężko pracowali 30 alt temu, żeby dziś programowało się prosto i przyjemnie. Wyznacznikiem hardkorowości nie jest to czy umiesz napsiac grę od zera w ASM, ale to jak bardzo jesteś samodzielny. Prawdziwy inżynier i wtedy i dziś powinien umieć programować i projektować mając do dyspozycji tlyko dokumentację techniczną, bez szukania specjalizowanych bibliotek (ale oczywiście wykrozystywać je jeśli istnieją) oraz
  • Odpowiedz
@MrK19: Wydaje mi się, że nie masz racji. W latach 70-90 były duże braki, przez co było sporo miejsca na rozwój rzeczy potrzebnych ogółowi. Teraz mamy już te podstawy i rozwój idzie w bardziej specjalizowanych kierunkach. Skłaniam się nawet ku twierdzeniu, że dziś mamy znacznie lepszych programistów niż tamci - efektywniejszych, kreatywniejszych, potrafiących pracować w grupie - a wszystko to dzięki osiągnięciom poprzedników. Fakt, w ogóle programistów jest też masa
  • Odpowiedz
Prawdziwy inżynier i wtedy i dziś powinien umieć programować i projektować mając do dyspozycji tlyko dokumentację techniczną, bez szukania specjalizowanych bibliotek (ale oczywiście wykrozystywać je jeśli istnieją)


@gorfag: To znaczy ma ich szukać czy nie? Bo jeśli są a on tego nie wykorzysta (zakładając, że się nadają) zmarnuje swój czas. Prawdziwy inżynier potrafi znaleźć odpowiednie narzędzie lub, jeśli takiego nie ma, wykorzystać inne lub zrobić nowe, odpowiednie.
  • Odpowiedz
@Analityk: Fakt, źle sformułowałem wypowiedź. Oczywiście nie chodziło mi o to by wynajdywać koło na na nowo. Raczej o to, że wielu "leniwych inżynierów" nie zacznie pracy dopóki nie znajdzie np odpowiedniej biblioteki, zamiast odwołać się do dokumentacji i stworzyć własną.
  • Odpowiedz