Wpis z mikrobloga

  • 0
@greedy_critic kurde, problem w tym, że tego rasizmu nie zauważam :( to przecież normalne, że pomógłbym, gdybym widział, że ktoś jest krzywdzony, ale ciężko o takie sytuacje (chyba, że wśród patoli, ale u nich nie ma żadnego sensu się wtrącać, bo to inna rzeczywistość)
  • Odpowiedz
Te listy sa takie, bo bialoskorzy trzymali bat setkami lat nad innymi.


@onuceSzatana: no ale po co takie uogólnienia, Polacy trzymali bat nad innymi rasami? Biali jak śnieg a trzymali bat co najwyżej nad innymi białymi i to też relatywnie dawno. A mieszkańcy Kaukazu? Rosji? Które to są byłe kolonie Skandynawów które tak bardzo ucisnęły ludy świata? Bo np. Szwedzi i Norwegowie to owszem lubili wojaczkę i plądrować - ale głównie dostawało się innym "uprzywilejowanym" białym

Bat nie trzymali białoskórzy tylko kilka konkretnych krajów którym się poszczęściło, przede wszystkim Brytyjczycy, Francuzi, Hiszpanie i Portugalczycy. To że te kraje akurat są białe nie pozwala rozciągać "white privilege" i "hurr durr wykorzystywaliście" na wszystkich białych tak samo jak pare islamskich-terrorystycznych krajów nie pozwala rozciągać łatki "terroryści" na wszystkie muzułmańskie kraje (bo np. nie słyszałem o terrorystach prowadzących międzynarodowy dżihad z
  • Odpowiedz
@gatineau: Fak pozostawania poza problemami innych kolorow skory przez stulefia czyni cie uprzywilejowanym i nierozumiejacym ta problematyke. Stad twoje rzucanie sie jak wesz po psie, ze to nas nie dotyczy. Juz jestes blisko sedna sprawy, ale wciaz daleko.
  • Odpowiedz
@onuceSzatana: oczywiście że rozumiem wykorzystywanie innych kolorów skóry przez stulecia. Po prostu nie uważam, żeby dalej byli oni wykorzystywani, a nie zamierzam przepraszać czy się biczowac za przodków. Niemcy też się nie kalają za nazistów i nie robią akcji "życie Polaków coś znaczy" xD
  • Odpowiedz
@KindGuy: W akcji przepraszania chodzi o zamanifestowanie zrozumienia tej problematyki. Bo jest to rzecz trudna czesto do stwierdzenia, przez swoja nature. Nigdy nie doswiadczysz takich provblemow, wiec skad masz o nich wiedziec.
  • Odpowiedz
@onuceSzatana: doskonale wiem o co ci chodzi, ale sam fakt nie bycia dyskryminowanym ze względu na kolor skóry nie czyni uprzywilejowania. Polacy przez stulecia pozostawali pod batem zaborców, okupantów i sowietów. Jesteśmy przez to społecznie skaleczeni, niezdolni do efektywnego zarządzania krajem oraz długoterminowej współpracy. Brakuje nam kapitału społecznego, intelektualnego oraz zwykłego zaufania. Nie hamuje nas to jednak przed osiąganiem indywidualnych sukcesów. Jestem też pewien, że nie miałeś do czynienia nigdy
  • Odpowiedz
Stad twoje rzucanie sie jak wesz po psie, ze to nas nie dotyczy


@onuceSzatana: ale odrobina kultury prostaku, nikogo nie przekonasz do swoich racji takimi prostackymi odzywkami

Natomiast co do
  • Odpowiedz
@gatineau: Ale farmazony. Jestes uprzywilejowany, bo za sam fakt posiadania takich genow zostaniesz potraktowany inaczej. Nawet w Polsce inaczej traktuje sie ludzi, a kolorowych inaczej. Nie zauwazyles? Ojej, BO JESTES UPRZYWILEJOWANY.
  • Odpowiedz
@onuceSzatana: oczywiście że część ludzi inaczej traktuje ciemniejsze kolory skóry nawet w Polsce. Myślę jednak, że mają na to wpływ w dużej mierze ich działania w krajach, które dawały im najwięcej, a w których teraz dochodzi do największej ilości przestępstw dokonywanych przez takie osoby, a nie historia. Nie dziwne, że potem niektórzy ludzie nie chcą się bez sensu narażać, skoro takie świadectwo sobie wystawiają chociażby we Francji czy Stanach. Tylko
  • Odpowiedz
Jestes uprzywilejowany, bo za sam fakt posiadania takich genow zostaniesz potraktowany inaczej.


@onuceSzatana: ale nie sprawia że jestem traktowany lepiej niż przeciętny obywatel naszego kraju. Tak jak pisałem, mów więc o "people of colour handicap" a nie o "white privilege". Niby to samo ale semantyka ma znaczenie - pokazywanie palcem i szukanie wrogów i winnych jest obrzydliwe. Pochylanie się nad losem tych którym się z różnych powodów wiedzie gorzej jest
  • Odpowiedz
@gatineau: To jest przywilej. Czego bys z nim nie zrobil, to jest to przywilej. Do niedawna w polscr kazdy mial #!$%@? na niepelnosprawnych. Byc uprzywilejowanym nie znaczy i nigdy nie znaczylo byc winnym, to twoje urojenia.
  • Odpowiedz