Wpis z mikrobloga

Ciekawostka:
Prawie 9 lat temu potrzebowałem policzyć moment dipolowy 1,2,4-triazolu do doktoratu. Zrobiłem to na serwerach Wrocławskiego Centrum Sieciowo-Superkomputerowego. Zrobiło to za mnie 8 procesorów i 14 GB pamięci RAM w czasie około 4 minut. To był wtedy kosmos. Na swoim ówczesnym bieda-komputerze szłoby mi to kilka dni (może godzin). Dzisiaj, po prawie 9 latach z ciekawości puściłem to obliczenie na swoim i7 10700k. 8 rdzeni, 16 wątków, 5.0 GHz każdy. Do tego 16 GB pamięci RAM 3866 MHz CL 16. Czas potrzebny do wykonania tych samych obliczeń: 38 sekund. Mam w domu centrum sieciowo-superkomputerowe XD.
trochę #pcmasterrace
trochę #chemia
trochę #nauka
trochę #ciekawostki
youmimicanski - Ciekawostka:
Prawie 9 lat temu potrzebowałem policzyć moment dipolow...

źródło: comment_1602948474zErNzDEreX4VoDMUZlQTYY.jpg

Pobierz
  • 65
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 4
@youmimicanski: nie martw się Mirek ja liczyłem jakieś rozkłady Hirszfelda dla krysztalow, a teraz w pracy wystarczy kalkulator podstawowy. Też mam w domu 10700k i gram na nim w civ6
  • Odpowiedz
@youmimicanski: Pewnie obliczenia korzystają z rozbudowanych instrukcji wektorowych :-)

Dwa, mogłeś także użyć 16 wątków, co na 8 rdzeniowym CPU z HT może przynieść korzyści, jeśli obliczenia są memory-bound.
  • Odpowiedz
@Jones_Indy: Generalnie to one są bardzo podobne (najważniejszy parametr to energia, czyli różnica przy jedenastej cyfrze znaczącej), no ale jakaś tam rozbieżność jest. Moment dipolowy, to kwestia pewnie zaokrąglenia, ilości cyfr znaczących. Pomysłów mam kilka, dlaczego tak mogło się stać.
Po pierwsze: różne architektury liczące.
Po drugie: minimum lokalne.
Po trzecie mogłem wtedy użyć innego pliku wsadowego. Minimalnie mógł się różnić dowolny parametr, a może nawet wszystkie. Ciężko mi teraz sobie
  • Odpowiedz
  • 5
@youmimicanski dawno temu siedzialem troche w grafice komputerowej. Robilem modele zaprojwktowanych przez siebie motocykli. W 2004 mialem celerona 1.2 grafike GForce 4MX i niecale 800MB ramu. Klatka z niecalym milionem polygonow renderowala sie przez 12h w rozdzielczosci 1024x768 XD kilka lat pozniej puscilem ten sam model na 2 x wiekszej rozdzielczosci. Wyrenderowal sie w poltorej minuty XD wtedy juz mialem Intela 9300, 4GB ramu i Radeona HD 5750 ;)
  • Odpowiedz
@sawapawa: 1100-1200 miesięcznie. Do tego granty, stypendia dodatkowe. Promotor coś tam sypnął. Jak byłeś kiepski, to 1200. Jak byłeś dobry i w dobrym zakładzie u dobrego promotora, to można było średnią krajową wyciągnąć. Uciekłem z doktoratu po 2 latach za 2,5 razy lepsze pieniądze. Obecnie to jeszcze większa jest ta różnica. Próbowałem ciągnąć pracę i doktorat, ale do dzisiaj go nie obroniłem. Jak nie uda mi się do przyszłego roku się
  • Odpowiedz
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@sawapawa: 2100 podstawy przez pierwsze dwa lata, a potem przez kolejne dwa lata jakoś 3200. Są to kwoty netto. No i wiadomo granty itp jako dodatek. Teraz każdy doktorant dostaje kasę bo Ustawa 2.0 to wymusza.
  • Odpowiedz