Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
#siecikomputerowe #wifi #komputery #router
Mirko ratuj.
Czym zapewnić sobie przyzwoite pokrycie siecią w 3 kondygnacyjnym domu (2 piętra + poddasze i dodatkowo piwnica)
Chce zmienić na łącze 50/12 Mb/s. Internet wykorzystywany do pracy i rozrywek typu oglądanie seriali, żadnych gier potrzebujących niewiadomo jakich pingów i czego tam jeszcze potrzebują.
Zacząłem coś tam czytać i natknąłem się na rozwiązania typu MESH, w sumie spodobało mi się to bo na papierze wygląda nieźle, plus jest proste w konfiguracji.
Tenda Nova MW6 - zestaw za około 700 zł, daje 3 punkty które mogę rozstawić na każdej kondygnacji i powinno sięgnąć też do piwnicy (tam potrzebuje netu tylko dla falownika od fotowoltaiki więc byle zasięg był).
Czy ktoś z tym tematem już coś, bo póki co testy i opinie na które się natknąłem dotyczą tylko mieszkań jednopoziomowych.
Czy odpuścić to sobie i szukać routera(ów) i stawiać przynajmniej 2 żeby łapały po 2 kondygnacje każdy?

Póki co mam jakiś bieda router od operatora telefonii komórkowej i net po LTE (niby, nigdy tego nie zasmakowałem).
  • 21
  • Odpowiedz
@c3po: Tenda? To trochę jak by kupować 3 maluchy, i liczyć że dadzą radę tak samo jak 3 mercedesy, bo mają po tyle samo kół.
Dobry system (z roomingiem, czyli że Ci przełącza klientów między AP-kami) to ma np. Unifi od Ubiquiti albo Meraki od Cisco.
Jeżeli chcesz ekonomicznie, to chociaż te systemy TP-Linka wybierz (bodaj seria Deco). W testach dobre zasięgi mają.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@crazy_wolf: o unifi zaczynam coś czytać, ale póki co jeszcze jakoś niewiele wynalazłem, nie rozumiem się na tym jeszcze.
@d1sconn3cted z tym może być spory problem, myślałem o rozprowadzeniu skrętki, zbyt dużo zachodu
  • Odpowiedz
@c3po: Unifi to bardzo dobre jakościowo rozwiązanie, ale APki mają niezbyt mocny sygnał i trzeba ich trochę więcej mieć żeby to super chodziło.
Jeżeli chodzi o mesh-e, to tak naprawdę najgorsza opcja, bo wtedy komunikacja między AP-kami radiowo powoduje dzielenie łącza (zwykle 50/50). Czyli jak APki się łączą powiedzmy na 100Mb/s to połowa jest zjedzona na ruch między AP. Jak podłączą się do takiego AP 3 urządzenia, to te pozostałe
  • Odpowiedz
(z roomingiem, czyli że Ci przełącza klientów między AP-kami


@crazy_wolf: A to przy zwykłych APekach i tym samy SSID to nie klient będzie sobie decydował z którego będzie brał sygnała?

myślałem o rozprowadzeniu skrętki, zbyt dużo zachodu


@c3po: Kładź kable, trochę zachodu a później nie ma pierdzielenia że ping skacze, albo głos rwie ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@crazy_wolf: w sumie gdybym spróbował to spuścić szybem wentylacyjnym lub kominem to miałoby rację bytu gdyby zrobić wyjścia przez kratki pod sufitem i tam wieszać AP, z tym że dodatkowo kolejny kabel z zasilaniem będzie potrzebny.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@miesnakrowa: tylko że kable pociągnę max do kratek wentylacyjnych, dalej tylko radio, nie mam możliwości rozciągnięcia tego dalej do konkretnych miejsc w domu
  • Odpowiedz
@c3po: Są takie routery i switche że udostępniają po sieci LAN zasilanie do urządzeń i wtedy 1 przewodem załatwiasz wszystko.
Tp-Link AP: TP-Link EAP245
A jak Unifi to: UAP-AC-LR.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@c3po: a może powerline czy jak to się tam zwie. Połączysz 2 lub 3 routery na jednej fazie i będziesz miał dobre pokrycie
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@qvcijhkuszgjrbigqsjdtffienxdgdmua:
Wracam do wczorajszej rozmowy.
Sam er-x to 300 zł, za te pieniądze sam się przeczołgam przez te szyby w kominie ( ͜͡ʖ ͡€)

Bo dzięki Waszym sugestiom przemyślałem i faktycznie puszczenie skrętki pionowo przez komin jest wykonalne, więc teraz muszę tylko dobrać do tego coś co będzie siało mi sieć na piętrach.
Nie mam pojęcia czego szukać. A chciałbym z całością zamknąć się w 700
  • Odpowiedz
@c3po: 700zł to trochę mało. Możesz narysować mniej więcej rozmieszczenie pomieszczeń (i zaznacz komin) - rzut z góry na piwnica, parter, piętro i poddasze? No i z czego są ściany?
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@crazy_wolf: komin jest centralnie, budownictwo z lat siedemdziesiątych więc wszystko w pustaku jest, poddasze podzielone katongipsem na stelażach, stropy grube i zbrojone.

700zł to trochę mało.

Na dwa średniej klasy routery?
Nie wymagam niewiadomo czego, to ma po prostu działać, żebym nie musiał ograniczać dzieci przy oglądaniu jutuba bo mam jakieś pliki do pobrania.
Ja naprawdę wymagam niezbędnego minimum.
  • Odpowiedz
@c3po: Średniej klasy ;-) Mój AP (bez routera, sama antena) kosztował prawie 700zł, a w odległości 10m w linii prostej, za zbrojoną ścianą nośną są dwie kreski wifi i prędkość 100-130Mb/s (5GHz). Ale, możesz to zrobić urządzeniami niższej klasy. Z takich to najlepiej zasięgiem wypada Asus i TP-Link. Jeżeli Asus to:
3 x https://allegro.pl/oferta/router-asus-rt-ac57u-v3-1200mb-s-usb-gigabit-9570549159 (model AC57U). Pierwszy ustawisz jako Router + AP. Dwa pozostałe w tryb AP i połączyć kablem RJ.
A jak TP-Link to takie: https://allegro.pl/oferta/tp-link-archer-c6-router-wifi-ac1200-serwer-vpn-9366097719 (model Archer C6). I to samo, pierwszy jako router, dwa pozostałe w trybie AP.
Z tym trybem AP to ważne, wtedy router przekazuje sygnał do pierwszego, i z niego bierze adresy IP dla urządzeń (dzięki temu np. drukarka wifi będzie działała na wszystkich komputerach w domu, a nie tylko na 1 podłączonym do tego samego routera akurat).

Ważne: ustawić inne kanały na wszystkich routerach - taką samą nazwę sieci wifi
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@crazy_wolf: o widzisz, mądrego dobrze posłuchać.
I to jest odpowiedź która mnie zadowala i pozwala zacząć myśleć o kolejnych krokach.

Takie małe cacko stojące na piętrze pozwala nam wszystkim w tej chwili korzystać z netu na 2 kondygnacjach. Korzystać to może za dużo powiedziane, ale jakoś sobie radzimy. Więc to co zaproponowałeś powinno wystarczyć w zupełności na kolejnych kilka lat.
c3po - @crazy_wolf: o widzisz, mądrego dobrze posłuchać.
I to jest odpowiedź która mn...

źródło: comment_16027593486ptNaEkzQ6rsPvMRUkddfB.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@c3po: To zależy od potrzeb imho i warunków sieci. Teraz masz wolny Internet to masz takie podejście. Ale jak masz np. nitkę 600Mb do domu, to ja sobie nie wyobrażam w salonie mieć mniej niż chociaż te 400Mb/s w telefonie. I niby się to nie przydaje na co dzień, ale jednak fajnie sobie pobierać pliki z neta w minutę, a nie godzinę. Trzeba myśleć przyszłościowo :)
  • Odpowiedz