Wpis z mikrobloga

Tak mnie naszła rozkminka, a 5 min w google nie jest w stanie odpowiedzieć mi na to pytanie więc zadam je tutaj - czemu w Szczecinie stoi pomnik Bartolomeo Colleoniego? (ten na koniu na placu lotników)
#szczecin #historia
  • 14
  • Odpowiedz
@Lefty: Bo za Niemca, stał to będzie stał i teraz.
Galwanoplastyczną kopię pomnika wykonano w 1909 roku w Wuerttembergische Metallwarenfabrik w Geislingen[1] dla utworzonego w 1913 szczecińskiego muzeum miejskiego. Posąg był centralnym punktem zbioru kopii najsłynniejszych dzieł antycznych i renesansowych znajdujących się w sali kopułowej (obecnie siedziba Teatru Współczesnego).

Posąg przetrwał nienaruszony II wojnę światową. 15 stycznia 1948 został wywieziony do Warszawy. Pierwotnie znalazł się w zbiorach warszawskiego Muzeum Narodowego,
  • Odpowiedz
@dzieju41: No to wyszukałem, ale chodzi mi czemu akurat jego? Co on ma wspólnego z rejonem czy z czymkolwiek co chociaż w minimalnym stopniu może tu kogokolwiek interesować? ;p czy tylko właśnie dlatego, że ma 100 lat to już git niech stoi xd
  • Odpowiedz
@Lefty: Słabe masz to google:
Bartolomeo Colleoni prawdopodobnie nigdy nie słyszał o Szczecinie, a jego wojskowe osiągnięcia nie były słyszane w Szczecinie do 1913 r., Kiedy miejscowy biznesmen postanowił uświetnić miejskie muzeum kolekcją rzeźb antycznych i renesansowych. Ponieważ nie mógł sobie pozwolić na oryginały, zdecydował się na wysokiej jakości kopie. To była największa część kolekcji, doskonała kopia oryginału, która wciąż zdobi jedno z weneckich kwadratów. Po wojnie pomnik przeniesiono do
  • Odpowiedz
@dzieju41: no czyli wychodzi na jedno, bo to, że kopia została stworzona w 1913 roku dla szczecińskiego muzeum to znalazłem, ale nie podają powodu czemu akurat ten pomnik i wychodzi na to, że nie podają tego powodu, bo go tak jak piszesz po prostu nie ma xd
  • Odpowiedz
@Lefty: Przecież masz napisane, okulary zaparowały?
Kiedy miejscowy biznesmen postanowił uświetnić miejskie muzeum kolekcją rzeźb antycznych i renesansowych. Ponieważ nie mógł sobie pozwolić na oryginały, zdecydował się na wysokiej jakości kopie. To była największa część kolekcji, doskonała kopia oryginału, która wciąż zdobi jedno z weneckich kwadratów.
  • Odpowiedz
@dzieju41: rozumiem tylko nie traktuje tego jako powód tłumaczący obecność pomnika w przestrzeni publicznej xd większość innych pomników ma jakiekolwiek znaczenie czy symboliczne czy historyczne dla regionu xd
nvm niech sobie stoi, tak z ciekawości zapytałem
  • Odpowiedz
@Lefty: No to ci wytłumaczę, władze Szczecina chciały postawić jakiś pomnik w tej twojej przestrzeni publicznej ale nie mieli kasy na pomnik, to wpadli na pomysł, że przecież jest już gotowy, zajumany ze Szczecina, w Warszawie. Resztę znasz. Mamy pomnik za koszt transportu.
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@dzieju41 o czyli skumałeś xd no właśnie o to mi chodziło, bo to, że powstał z kaprysu niemieckiego kupca dla muzeum to inna sprawa :p
  • Odpowiedz