Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
Mirki potrzebuję porady co do środowiska na które mam zdeployowac aplikację.
Aplikacja to ordynarny CRUD w Springu oraz front w Angularze. Będzie używana przez kilka osób i to bardziej do odczytu niż do zapisu, więc baza danych nie będzie zbyt obszerna.

Jednym z wymagań jest aby było to jak najtańsze, najlepiej darmowe.
Drugą sprawą jest to że nigdy nie miałem styczności z deployem i utrzymywaniem apki.

Będę wdzięczny za rady, pomysły, materiały :)

Myślałem o tym żeby backend wstawić na heroku, a front na githubpages. Ktoś może się na tym zna? ʕʔ
#programowanie #devops #java #angular
  • 5
@StoLatSamotnosci: Jak umiesz w heroku to heroku

Jak nie to free tier ($300?) w GCP, AppEngine tak jak kolega @Ark00 mówi, front na ichniejszym odpowiedniku S3 + AWS.

Automatyzacja deploymentu to będzie bajka nawet w bashu, raptem parenaście linijek i masz spokój. Zaproponowałbym dodatkowo jenkinsa ale to chyba nie ten budżet i nie te potrzeby.
@StoLatSamotnosci: W GCP masz tak, że dostajesz te 300 dolków na rok i po roku normalnie płacisz za zasoby, można to ucinać na różne sposoby (spot instances, reserved instances etc) ale nikt za darmo maszyny większej niż 1vCPU i 256RAM raczej nie odda. Możesz przebujać się po free tierach i potem kupić coś w DigitalOcean czy OVH, co taniej wyjdzie.