Wpis z mikrobloga

W jaki sposób społeczeństwo anarcho-komunistycne będzie rozwijać naukę?


@ptpiwi: Szczerze nad tym się nie zastanawiałem, ale może spróbuję coś wymyślić.

W dzisiejszym świecie wiele ludzi interesuje się nauką. Ale nie wszyscy mają realną szansę się realizować w tym kierunku. Problem polega na tym że z bycia człowiekiem nauki praktycznie nie da się wyżyć. Ile zarabiają doktoranci albo profesorzy? Albo nawet nie ludzie z wysokim tytułem, a po prostu pomagający w pracy
Dzisiaj rozwój naukowy zapewnia państwo i korporacje które dysponują środkami aby tą naukę rozwijać. Koszty badań są olbrzymie i od lat wzrastają. Chcę wiedzieć jak miało by to wyglądać w twojej wizji świata. Proszę również abyś ustosunkował się do mojego wcześniejszego pytania.


@ptpiwi: Te środki by były w rękach komun. Podejrzewam też że na potrzebę prowadzenia badań naukowych komuny mogłyby się odpowiednio federalizować żeby lepiej zarządzać tymi środkami. Państwo to biurokracja.
@Gaku745 tak, tak, bo niby łatwo znaleźć setki pracowników, ogarnąć co każdy z nich ma robić, wycenić umiejętności każdego z nich, aby nie uciekł do konkurencji następnego dnia, przygotować hale produkcyjne, zaopatrzenie materiałów, potem znaleźć rynki, na których uda się te produkty sprzedać, a jeszcze trzeba je tam jakoś dostarczyć i rozliczyć podatki.
Izi GG.
@Gaku745 na LinkedIn znajdziesz ich mnóstwo - odezwij się jak będziesz szukać ludzi na produkcję, chętnie się przyjmę, skoro będą u Ciebie ludzkie warunki
o skoro to takie proste, to dlaczego wszyscy ludzie na świecie nie założą własnych biznesów i nie zatrudnią sobie pracowników, którzy całą robotę będą robić za nich?


@Trixie: nie jestem antykapitalistą ale twoje pytanie trochę spłyca problem
to skoro to takie proste, to dlaczego wszyscy ludzie na świecie nie założą własnych biznesów i nie zatrudnią sobie pracowników, którzy całą robotę będą robić za nich?


@Trixie: Bo muszą mieć na to kapitał i wykształcenie co zazwyczaj zapewnili im bogaci rodzice.
To nie mogą pracownicy zbiorowo go założyć i w niego zainwestować np. biorąc kredyt z banku, bądź dotacje z Unii?


@Gaku745: jak mogą to dlaczego tak nie robią? wyobraź sobie że 20-50 osób ma wyłożyć swój majątek i podejmować wspólnie jakieś decyzje. przecież nawet nazwy by nie wybrali i to ma jakieś 0% szans na powodzenie xD