Wpis z mikrobloga

Jest tu jakiś #programista15k który sprzedaje swoje usługi w UE? Doczytałem, że fakturę wystawia się de facto bez vat, czyli cała zapłata wpływa jako kwota netto na konto przedsiębiorcy. Dobrze doczytałem? Czyli jak mam swojego podwykonawcę i mu płacę z VAT w PL, albo chociaż zakupię cokolwiek w sklepie PL, to potem od skarbówki muszę dostać zwrot VATu? Innymi słowy, mam manko, dopóki nie poproszę US o zwrot a oni się łaskawie zgodzą? #vatowcy #jdg #uniaeuropejska
  • 10
@SctSc: ogólnie tak, ale musisz zwrócić uwagę na część pt "bez vat", bo stawka 0% w transakcjach EU to nie jest "bez vat".

No i tak - będziesz miał problem z vatem do zwrotu, którego nigdy nie odzyskasz. Aaaaaale - możesz nim zapłacić dochodowy.

@panato: no właśnie nie wiem czy o to chodzi- ja zrozumialem, że VAT płaci usługobiorca w swoim kraju "za mnie", a ja dostaję kwotę netto od której płacę podatek dochodowy. Ja tego VATu nigdy nie widzę. Czyli ja mam zerowe zobowiązanie VATowe wobec polskiego US. I teraz jak coś zamówię/kupię jako firma, to płacę VAT dla kontrahenta, a sam mam 0 vatu otrzymanego od swojego klienta. Czyli mój bilans VAT względem
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@SctSc: tak jak ja rozumiem to zalezy czy jestes vatowcem czy nie. Jak nie jestes to dostajesz kwote netto i tego vatu nie wysylasz ani nie mozesz sobie go pomniejszyc.
Jezeli natomiast jestes vatowcem to wystawiasz fakture i dostajesz z niej netto + vat. Ale ten vat mysisz przelac do US chyba ze cos kupisz to sobie ten vat odpowiednio odpisujesz od tego
@SctSc: jest jeszcze bardziej skomplikowane z tym zerowym zobowiązaniem pod kątem vatu w polsce. Bo masz do takiej faktury wystawić f-rę wewnętrzną z vatem i możesz go sobie wtedy odliczyć. Ale finalnie wychodzisz na zero.

Ale w dużym uproszczeniu tak jest - US musi ci zwrócić nadwyżkę vat.