Wpis z mikrobloga

#siecikomputerowe Cześć, mam takie zagadnienie, na które nie znalazłem odpowiedzi w internecie. Otóż mam internet z LT/3G przez antene(MikroTik), która jest od razu routerem, do niej mam podpięty router WiFi(asus) który daje mi sygnał na cały dom. Teraz pytanie jak mogę dostać sie do adresu który wystawia brama/antena żeby móc ją konfigurować bez potrzeby podpinania się kablem?
Mamy 2 sieci 192.168.88.x sieć po kablu od anteny i sieć wifi 192.168.1.x
Czy mogę coś ustawić w ustawieniach routera by mnie "przepuszczał" do swojej bramy? czy może trzeba mieć bardziej zaawansowany sprzęt ?
  • 7
  • Odpowiedz
Chcesz wyszukać ip urządzenia? Spróbuj użyć polecenia traceroute (śledzenie trasy pakietów).
Ale nie wiem czy wejdziesz po wifi, jeśli urządzenia konfigurowała ci jakaś firma.
  • Odpowiedz
@sliwson: zaczynając od początku, mając LTE/3G pewnie nie masz stałego adresu jeżeli masz publiczny to da się to zrobić jak siedzisz za natem to już się tego zrobić nie da (a przynajmniej nie tak prosto).
Jak masz publiczny adres to wystarczy że zrobisz port forwarding na to gdy pakiet z destination portem 80 przychodzi do twojego publicznego adresu to go przekierowywuje na asusa czyli 192.168.1.X
  • Odpowiedz
@d1sconn3cted: Kurcze chyba źle to opisałem. Chodzi mi o to, że mam 2 routery(jeden z nich to antena 3G/LTE ale to bez znaczenia) i te routery połączone są szeregowo. Czyli z routera1 wychodzi kabel lan1 i łączy się z routerem2(asus) do którego łącze się swoim kompem. Teraz chciałbym móc połączyć się z routerem1 z mojego laptopa. Zrobić przykładowy ping. Pytanie jak tego dokonać, muszę ustawić jakieś routingi na routerze ?
  • Odpowiedz
@sliwson: Jeśli nie masz jakichś dodatkowych powodów to najlepiej po prostu przepiąć kabel do gniazdka LAN i wyłączyć DHCP (zakładam, że MT ma swój serwer włączony - w domyślnej konfiguracji ma).
Może być też potrzeba odpalenia configu w Asusie i zmiany z trybu routera na AP.

Skoro masz MT'ka to nie potrzebujesz kolejnego routingu przed komputerami (o ile tylko ktoś się nie bawił i config Mikrotika nie jest ostro skopany
  • Odpowiedz