Wpis z mikrobloga

Na mirko inba o aborcji. Więc dorzucam swoją cegiełkę.

Na początek mogę przyznać że płód ma taką samą wartość moralną co człowiek.
Wyobraźmy sobie taką sytuacje, jedziemy samochodem jako pasażer, po chwili kierowca traci kontrole i uderza w drzewo. Budzimy się w szpitalu podłączeni rurką do naszego kierowcy. Lekarz mówi nam że on potrzebuje krwi i tylko my możemy mu ją zapewnić. W takiej sytuacji mamy pełne prawo się odłączyć, nikt nie może zmusić nas do podtrzymywania tej osoby przy życiu. Nie zmienia tego to czy to my prowadziliśmy, czy wypadek był spowodowany specjalnie, czy ktoś nas siłą wrzucił do samochodu. Mamy pełne prawo o decydowaniu o swoim ciele. Samostanowienie stawianie jest ponad życie innego człowieka.

Nawet jeżeli twoja matka potrzebuje przeszczepu nerki i tylko ty możesz ją jej dać nikt nie może ciebie do tego zmusić.

Czym różni się podtrzymywanie życia płodu/dziecka (bez różnicy argument nie bazuje na człowieczeństwu życia poczętego) od przymusowego oddawania krwi/szpiku/organów.

Nie trudno sobie wyobrazić jakie przekładanie życia innego człowieka nad prawo do samostanowienia może mieć skutki.

#aborcja #neuropa #4konserwy
  • 6
  • Odpowiedz
@VAMM: to nawet idzie dalej: możesz się nie zgodzić na pobranie organów po śmierci, nawet jeśli te organy są jedyną szansą na życie kilku osób. Trup ma w Polsce większa prawa, niż kobieta.
  • Odpowiedz
@Croce: To jest przykład ale ogólnie nikt nie może nas zmusić do oddania krwi nawet jeżeli zagrożone jest życie drugiego człowieka.
  • Odpowiedz
@VAMM: Z analogią do aborcji się zgadzam (nawet kiedyś pisałem tu coś podobnego), ale z ogólną zasadą co do przewagi samostanowienia nad interesami innych ludzi to chyba nie — w sensie np przymus szczepień chyba narusza prawo do samostanowienia a większość ludzi się z nim zgadza, poza tym nie jestem pewien czy nie można wymyślić jakichś eksperymentów myślowych które odpalą intuicje na korzyść interesu innych ludzi (coś na czasie z
  • Odpowiedz
@Croce: Chyba masz racje. Zagalopowałem się z tą ogólną zasadą ludzie są gotowi poświęcić samostanowienie dla dobra społeczeństwa. Żeby jakieś działanie które narusza samostanowienie było uzasadnione jego korzyści muszą przerastać koszt i tak na przykład większość ludzi byłoby przeciw przymusowemu szczepieniu na wszystkie możliwe choroby bo jest to duża ingerencja w wolność jednostki a korzyści są stosunkowo małe. Co do tego ataku bid to tutaj bym powiedział że osobą nieświadomym swoich
  • Odpowiedz