Wpis z mikrobloga

Wczorajszy wpis miał sporą wadę. Dotyczył on nacjonalizmu i muszę przyznać, że przy definiowaniu samego pojęcia byłem dość niedokładny. Dlatego dzisiejszy wpis będzie rozwinięciem wczorajszego i jego uzupełnieniem.

Zacznijmy od podstawowych problemów zdefiniowania tego pojęcia. Nacjonalizm ma wiele odmian oraz może być w poszczególnych krajach rozumiany nieco inaczej. Jego pojmowanie na przestrzeni lat również się zmieniało. Jeszcze podczas rewolucji francuskiej nacjonalizm był kojarzony z lewicą. Obecnie natomiast nacjonalizm jest jednoznacznie kojarzony z prawicą i ideami konserwatywnymi.

Z tych też powodów wyprowadzenie ścisłej definicji nacjonalizmu jest moim zdaniem dosyć trudne. Nie znaczy, że nie próbowano tego osiągnąć. Jednakże powszechne definicje nacjonalizmu, z jakimi spotykamy w encyklopediach albo mediach przesiąknięte ideologią neoliberalną wypaczają moim zdaniem to pojęcie tworząc jej mylny obraz. Z tego też powodu wiele osób widzi nacjonalizm jako pochodna faszyzmu albo szowinizmu.

Oczywiście wielu też ma problemy z odróżnieniem nacjonalizmu od samej idei patriotyzmu. To, co teraz przedstawię to jedynie moja próba zdefiniowania obu pojęć bazująca na poglądach Balickiego w tej dziedzinie. Można się z nią nie zgodzić. Ogólnie zachęcam do polemiki zarówno samych nacjonalistów, jak i przeciwników tej idei.

Dla mnie ta patriotyzm to przede wszystkim uczucie miłości i przywiązania do narodu obejmujące zarówno zbiorowość, jak i poszczególne jednostki. Spotykałem się też z definicją, w której patriotyzm pewnego rodzaju cnotą. Charakterystyczną cechą dla patriotyzmu jest pewien brak stabilności i konkretnej formy. Przez to patriotyczna postawa jest rozproszona objawia się jedynie w formie reakcji na pewne wydarzenia. Nigdy nie jest siłą inicjującą w państwie.

Nacjonalizm wyrasta z tego uczucia miłości narodowej, ale nadaje mu określoną formę w postaci konkretnej hierarchii wartości. Z tego wynika konkretna postawa, która wymusza na jednostce deklarującej się jako nacjonalista postawę czynną. Dlatego wszelkie inicjatywy organizowana państwa i działania na rzecz jego dobra rodzą się właśnie w łonie nacjonalizmu.
#4konserwy #polityka #neuropa #patriotyzm
#nacjonalizm
  • 5
  • Odpowiedz
@Tyraxor: Patriotyzm odnosi się do państwa, a nie narodu. Dla przykładu: mógł istnieć patriota austro-węgierski, nacjonalista już nie, nacjonaliści poszczególnych narodów dążyli do upadku monarchii, a patrioci do jej utrzymania.
  • Odpowiedz