Wpis z mikrobloga

Siema Mirki,

zakupiłem na Allegro takie urządzenie jak Sonoff Mini. To takie małe ustrojstwo które można schować w puszkę za włącznik światła w domu i sterować nim manualnie i poprzez wifi. Fajna rzecz, działa fajnie - ogólnie super. Problem tylko w tym, że w salonie mam włącznik światła dwuprzyciskowy jak i żyrandol który posiada trzy żarówki. Jeden z przycisków włącza jedną żarówkę, drugi włącza dwie pozostałe. Pytanie - co zrobić i czy w ogóle da się coś zrobić aby podłączyć to tak żeby działało. Nie chciałbym tracić możliwości włączania oddzielnie żarówek jak również włączania ich manualnie - przyciskiem. Zastanawiam się w tym przypadku nad podłączeniem Sonoff tylko pod jeden przycisk - ten włączający pojedyńczą żarówkę. Pytanie tylko jak w gotowym połączeniu - wprowadzić taką zmianę aby wpuścić tam Sonoff jeszcze. Czy w ogóle jest to możliwe?

#sonoff #smarthome #elektryka #elektronika
  • 17
chwila kucia i można pogłębić


@StanislawAniol: mimo wszystko będą to dwa urządzenia wi-fi (2.4 Ghz) zamknięte w małej puszce bez anten więc w przypadku większej odległości do routera może być kiepsko z zasięgiem raczej jest to słabe rozwiązanie.
jeśli już ma być moduł puszkowy to lepiej użyć shelly 2.5 (ma dwa przekaźniki) ale pewnie @wiarq nie chce mieszać dwóch systemów
sonoff mini ma zewnętrzna antenę.


@StanislawAniol: o dobrze wiedzieć

Ja mam w puszcze Basica bez obudowy dwa piętra niżej niż router i śmiga.


@StanislawAniol: ja mam kilkanaście basiców i działają świetnie (soft tasmota) ale jak upchasz dwa moduły wifi obok siebie (w ścianie) to będą się wzajemnie zakłócać i zasięg spadnie choćby nie wiem co, więc takie rozwiązanie stanowczo odradzam.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@wiarq: nie zrobisz tak jak chcesz, jeśli twój przełącznik światła równocześnie nie jest "rozdzielony" (ma dwa niezależne obwody, pewnie ma jedno wspólne wejście i dwa wyjścia).
W sonofie wejście przelacznika/przycisku zewnętrznego idzie wprost na gpio czipa ESP, nie możesz tam podać nic połączonego z siecią 230v bo spalisz.

Podobny wielkością i działaniem, a podwójny jest moduł ten:

US $11.84 64%OFF | Tuya Smart Life Wifi Switch 2 Gang Relay Breaker Module
@hrumque fajna rzecz. Zamówię na allegro na spróbowanie. Jedyne co martwi to fakt, że do sonoffa jest jedna apka, do Tuya druga. Ale na wypróbowanie - chętnie.
@Rysik_85 to samo co Tuya ale dwa razy droższy ten zamel.
@cocamide właśnie. W całym miszkaniu mam fizyczne przyciski w jedym stylu pasujacym również do gniazdek. Stąd chciałbym aby tak to właśnie zostało. Schowane pod przyciskiem. Poniżej koledzy podrzucili zamienniki sonoffa na dwa wyjścia. Wypróbuję coś innego.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@wiarq: dlatego bierzesz to co najtańsze, a do wszystkiego i tak ładujesz któryś z alternatywnych firmware dla ESP (easyesp espesif, espurna, esphome itd) i spinasz to że Swoim systemem (np home assistant czy domoticz) a nie chinksą apką

A sonoff touch odradzam, nie licząc estetyki (i nie pasowania do ramek wielokrotnych i innego osprzętu) to mają problem po pewnym czasie "nie wykrywania dotyku" lub coraz gorszego wykrywania
@hrumque: Nie miałem pojęcia, że jest taka możliwość. Wobec powyższego, to, że do pojedyńczych włączników dodam Sonoffa Mini, następnie do podwójnych Tuya, nie zmieni faktu, że będzie można je flashować na inny firmware i używać jednym, spójnym oprogramowaniem? Jest to kłopotliwe, trudne czy intuicyjne? No i pytanie - czy można to zrobić już PO włożeniu produktu za gniazdko.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@wiarq: w przypadku sonoff ów z oznaczeniem dyi można niczego nie flashowac, wystarczy założyć mała zworke i wchodzi w tryb gadania z twoim własnym mqtt serwem. No ale i tak trzeba ją fizycznie włożyć, więc nie idzie zdalnie.
Plus tego jest takiż że nie ruszasz fabrycznego firmware i zawsze możesz wrócić do systemu sonoff.
Minus jest taki, że niczego nie dorobisz do tego sonoff, czego nie ma (a mógłby mieć, np