Wpis z mikrobloga

@Berkel_88: Firmy nie znam, jednak pompy cieplne, czy też fundamenty energetyczne są znane od dawien dawna. Pozwalają zaoszczędzić dużo pieniędzy na ogrzewanie mieszkania.
Ale warto pamiętać, że same w sobie nie są one w stanie ogrzać wodę do odpowiednio wysokiej temperatury.
@Berkel_88: Głupotę napisałem. W obiegu nie krąży woda, ale jakaś inna ciecz.
Krąży ona w układzie zamkniętym, jest ona ogrzewana przez grunt, a potem jak jest potrzeba, ogrzewa się ją jeszcze w domku, by mogła ogrzewać podłogi.
@rajman najbliższa nitka z gazem w linii prostej od mojej działki to jakies 170 metrów przebiegajaca przez 5 działek.
Najdroższa w inwestycji ale tania w korzystaniu. Sam zresztą nie wiem. Koniec końców zdecyduje się na piec 5 klasy drewno węgiel albo ekogroszek. A w lecie ciepła wodę z elekfeycznej grzalki albo pompy ciepła do CWU właśnie
@Kravcu: A dlaczego? Czytałem, że pelet i mniej kaloryczny ale mniej brudzi niż ekogroszek. Może masz źle dobrany piec? za dużo mocy? albo wina sterownika? Więc co doradzasz? Gaz jak pisałem odpada. PC powietrzna? PC gruntowa, co w linku powyżej? Jeszcze prąd został no i piec na pelet.
@przecier666 jaki metrwz domu? PC powietrzna woda\powietrze czy nadmuch? Monolit czy split? Jakiej mocy? Jakiej firmy? Szukasz sam opinii o PC która wubrales np. na forum murator?
Jak sądzisz z trwałośća takiej pompy? Piszą ze nie czy tylko kiedy pompa siadnie, może to być po 15-20 latach użytkowania i co potem? Muszę na forum zapytać co się takiego psuje, czy może to tylko wymienjalny element czy nie.
PC powietrzna z CWU ?
@Berkel_88: Powietrze-woda, monolit, 9-12 kW (powierzchnia domu około 100m2 bez garażu), CO-CWU. Myślałem o Nibe (mój tato taką ma) ale jest kilku rodzimych producentów których też rozważam (niektórzy nawet są drożsi ale to nic nie oznacza). Tato ma pompe od 6-7 lat - od momentu zamontowania nic się nie dzieje. Jedynym elementem pompy narażonym na stałe zużycie jest kompresor jednak jego przewidywana trwałość jest spora (10-15 lat i wyżej). Śmierć kompresora
@przecier666 dzięki za odpowiedź i linki, na wolnym przeczytam i obejrze. Ale juz jestem nastawiony na nie dla PC. Zdecyduje się na piec 5 klasy z podajnikiem, a CWU w poza sezonem grzewczym z solarow lub FV. A czy wentylacja mechaniczna to muszę policzyć ile by to kosztowało.