Wpis z mikrobloga

Ciekawostki ze Wschodu (83)

Ukraina
Na rosyjską odpowiedź w kwestii lotów B-52H nad Ukrainą nie trzeba było długo czekać. Dwa bombowce Tu-160 wykonały specjalny lot wzdłuż północno-zachodniej, zachodniej i południowo-zachodniej granicy Białorusi w ramach ćwiczeń w czwartek, poinformowało rosyjskie Ministerstwo Obrony. Osłona powietrzna podczas lotu była wykonywana przez myśliwce Białoruskich Sił Powietrznych.
Źródło

Prezydent Zełenski odwołał swoją wizytę na Białorusi, gdzie miał wziąć udział w forum regionów. Forum regionów Białorusi i Ukrainy, które miało odbyć się w październiku br. W Grodnie z inicjatywy strony ukraińskiej, zostało przesunięte na przyszły rok.
Źródło

Białoruś
Wielka Brytania zapowiedziała, że sama podejmie sankcje wobec białoruskich urzędników, omijając w ten sposób impas UE spowodowany odmową Cypru przyjęcia nowych ograniczeń. W oświadczeniu parlamentarnym w czwartek brytyjski minister spraw zagranicznych Dominic Raab powiedział, że będzie teraz współpracował z Kanadą i Stanami Zjednoczonymi w celu „pilnego” przygotowania reżimu sankcji wobec Aleksandra Łukaszenki i jego zwolenników. „Zastosujemy wszystkie dostępne narzędzia, aby pociągnąć Łukaszenkę i jego reżim do odpowiedzialności” - powiedział Raab.
Źródło

Łukaszenka dziś podczas spotkania z gubernatorem rosyjskiego obwodu leningradzkiego Aleksandrem Drozdenką zaproponował budowę wspólnego portu morskiego. "Pracujemy nad zmianą logistyki dostaw naszych towarów. Za wszelką cenę musimy się porozumieć. Problem jest tylko jeden - to taryfy kolejowe i przeładunki w portach". Aleksander Łukaszenka zaznaczył, że środki zaoszczędzone na budowie białoruskiej elektrowni atomowej można przeznaczyć na ten cel.
Źródło

Frank Viachorka: Jedną z najbardziej brutalnych jednostek podczas represji na Białorusi jest Departament Policji ds. Zwalczania Przestępczości Zorganizowanej. Funkcjonariusze ci sami zachowują się jak przestępczość zorganizowana. Rozbijają samochody, szyby, biją nieletnich.
Źródło

Litwa
W dniu 11 października (ponowne głosowanie - 25 października) odbędą się wybory parlamentarne, w których zostanie wybrany Sejm 13 kadencji. Parlament Litwy składa się ze 141 posłów, wybieranych na czteroletnią kadencję. Posłowie do Sejmu są wybierani w 71 okręgach jednomandatowych i 1 okręgu wielomandatowym według mieszanego systemu wyborczego. W okręgach jednomandatowych 71 posłów na Sejm jest wybieranych w systemie dwuetapowym, a w okręgach wielomandatowych 70 posłów na Sejm jest wybieranych w systemie proporcjonalnym. W wyborach do Sejmu każdy wyborca otrzyma dwie karty do głosowania: jedną do głosowania na kandydata z określonego jednomandatowego okręgu wyborczego, a drugą do listy kandydatów w okręgu wieloosobowym.
Źródło

Łotwa
Estońska linia żeglugowa Tallink rozpocznie negocjacje z przedstawicielami portu w Rydze w sprawie obniżenia opłat portowych. Pomimo rozprzestrzeniania się koronawirusa, państwo łotewskie nadal jest zainteresowane połączeniem promowym zarówno ze Sztokholmem, jak i Helsinkami.Łotewski minister gospodarki Janis Vitenbergs powiedział, że: „W październiku zasiądziemy za wspólnym stołem z zarządcami portu w Rydze, aby zdecydować, jak rozwiązać problem opłat portowych i udzielić Tallinkowi zniżki w przyszłość. Jesteśmy zainteresowani jak najszybszym przywróceniem normalnego ruchu między Rygą a Sztokholmem. To priorytet” - kontynuował.
Źródło

Estonia
Minister Gospodarki i Infrastruktury podpisał projekt generalnego planu transportu i mobilności dla Estonii na najbliższe 15 lat. Plan generalny potwierdza kontynuację budowy czteropasmowych dróg z Tallinna do Narwy , Tartu i Pärnu oraz kontynuację projektu Rail Baltica.
Źródło

Chociaż do tej pory noszenie maski było zalecane, ale nie obowiązkowe, w Estonii minister sprawiedliwości Raivo Aeg zlecił analizę sądową dotyczącą tego, czy rząd ma prawo zobowiązać społeczeństwo do noszenia masek na twarzy, w interesie zdrowia publicznego w obliczu rosnących wskaźników COVID-19.
Źródło

Polecam:

Sytuacja wygląda tak, jakby Kreml zgodził się na to, by Aleksander Łukaszenka grał kartą rosyjskiej obecności wojskowej na Białorusi. Nie wiemy, jaki był przebieg rozmów Putina i Łukaszenki w Soczi. Wydaje się jednak, że Łukaszenka poprosił, by pozostawiono go przy władzy, a w zamian pozwoli Rosji na większą swobodę w kwestii wojskowej, może z zastrzeżeniem, by Kreml nie ogłaszał stałej obecności wojskowej na Białorusi – ocenia w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Andrzej Wilk (OSW). Carte blanche dla Kremla? Ekspert: Putin pozwolił Łukaszence grać rosyjską kartą wojskową - pytanie, za jaką cenę

Jak wygląda kwestia Białorusi z perspektywy odległych Włoch? Analizę ostatnich wydarzeń na Białorusi napisał Enzo Reale dla włoskiego think-tanku Atlantico. Paradoks białoruskiej rewolucji: jeśli UE się nie pojawi, kraj podda się Putinowi

Dezinformacyjna ofensywa z zeszłego tygodnia jest kontynuowana z pewnymi prokremlowskimi strategiami obronnymi dotyczącymi zatrucia Nawalnego i protestów na Białorusi.Powtarzanie tematów i duńska zoofilia

Tag -> #ciekawostkizewschodu

#bialorus #estonia #litwa #lotwa #ukraina #rosja #krym #donbaswar #geopolityka