Wpis z mikrobloga

Hejka #dzicyzapylacze !

Mojemu Tacie z bardzo bliska udało się nagrać zjawisko zwane „włamaniem do kwiatu”. Polega ono na przegryzieniu ostrogi kwiatu i dostanie się w ten sposób do nektaru, czyli pokarmu pszczół. Dlaczego trzmiel (gatunki o krótkich jezyczkach) nie może tego zrobić tradycyjna drogą i przy okazji grzecznie zapylić roślinę? Jego (trzmiel ziemny lub gajowy) problem tkwi w krótkim języczku i nie może bidulek sięgnąć po smakołyk. Trzmiel ogrodowy ma wystarczająco długi języczek, wiec dokona tego tradycyjnie. Zjawisko nazywa się włamaniem ponieważ trzmiel „rabuje” nektar nie dając nic w zamian, czyli nie zapyla kwiatu, gdyż nie ma kontaktu z pyłkiem. Ale już całkiem na tzw. „krzywy ryj” to po nektar do tego kwiatu udaje się pszczoła miodna. Nie dość, ze ma zbyt krótki jezyk to dodatkowo korzysta z otworów wygryzionych przez trzmiele.

Tata się śmiał dzisiaj, że głos ma na tym filmiku jakby to miał być jego ostatni ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°) ja się śmiałam trochę mniej. ( ʖ̯)

#trzmiele #pszczoly #ciekawostki #przyroda
T.....a - Hejka #dzicyzapylacze !

Mojemu Tacie z bardzo bliska udało się nagrać zj...
  • 22
Lepiej napisz co tam się w ogrodzie u Ciebie dzieje.


@Tulkandra: Ano rośnie jeszcze wszystko. Zawilce japońskie, cynie, słoneczniki, hibiskus, szaleją.
Przedwczoraj w nocy zawitał przymrozek od łąk, ale tylko lekko dynię przymroził.
Sarenki sobie podchodzą pod ogrodzenie, ale wredny powsinoga zagrodził i nie ma już buraczków na śniadanie.
Pobierz powsinogaszszlaja - > Lepiej napisz co tam się w ogrodzie u Ciebie dzieje.

@Tulkan...
źródło: comment_1600878454q7ncDOOVNQNXT7ZprErBOL.jpg
powsinoga zagrodził i nie ma już buraczków na śniadanie.


@powsinogaszszlaja: u mnie jest taka stara rozłożysta poniemiecka jabłoń. Kiedyś mieliśmy tam ogrodzenie. Ale to okazało się bez sensu, gdyż okoliczni członkowie rodziny jeleniowatych, amatorzy jabłek, zwalali co chwile ogrodzenie i już się pogodziliśmy, ze musimy się dzielić. One maja to co na ziemi, a my to co na drzewie. Wszyscy zadowoleni.