Wpis z mikrobloga

Hej, jakiś czas temu wrzucałem tu nieostrego Saturna i się spodobał niektórym ( ͡° ͜ʖ ͡°). Dzisiaj mam dla Was nieco ostrzejszego Marsa. Obecnie warunki do obserwacji Czerwonej Planety są bardzo dobre i jakieś 15 lat będzie trzeba czekać na podobne. Zdjęcia wykonane w weekend, nie jest to jakość time-lapse od @namrab, ale cieszę się, że widać czapę lodową, struktury geologiczne i chmury pierzaste. Tu pod spodem standardowa ogniskowa 1800mm, a w komentarzach pod wpisem dorzucam ogniskową 3600mm i 7200mm. Sprzęt Synta16 406/1800mm + ASI290MC + UV/IR-cut + GSO Barlow 2x i TV Powermate 4x
#astronomia #kosmos #astrofoto #mactrixpoleca #mars
mactrix - Hej, jakiś czas temu wrzucałem tu nieostrego Saturna i się spodobał niektór...

źródło: comment_1600720196k03DtHvBfU10SMPD3uSVbE.jpg

Pobierz
  • 22
  • Odpowiedz
Obecnie warunki do obserwacji Czerwonej Planety są bardzo dobre i jakieś 15 lat będzie trzeba czekać na podobne.


@mactrix: o, ciekawostka. Wytłumaczysz może, z czego to wynika, proszę? :)
  • Odpowiedz
@Kangel: Jest w tej chwili bardzo wysoko nad horyzontem ( jesienią i zimą mamy w Polsce korzystne nachylenie ekliptyki do obserwacji planet), jest równocześnie bardzo blisko Ziemi. Orbity planet nie są kołami stąd odległość Marsa od naszej Ziemi podczas opozycji może być różna i w ten sposób zmienia się średnica tarczy. Najbliższa opozycja była 2 lata temu w lipcu, ale wtedy Mars znajdował się tylko 15 stopni nad horyzontem, a
  • Odpowiedz
@powaznyczlowiek: planety to po Słońcu i Księżycu najjaśniejsze obiekty na niebie i można je bez problemu obserwować z miasta, ja sam swoje najlepsze fotki Księżyca robiłem z balkonu w bloku
  • Odpowiedz
@mactrix: ta czerwona planeta jest coś za mało czerwona. Czy w fotografii planet może wystąpić zjawisko przesunięcia się fali ku czerwonej/niebieskiej barwy z powodu ruchu orbitalnego czy za małe prędkości?
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@Kexu Mars nie jest tak bardzo czerwony jakby się wydawało, starałem się wyciągnąć jak najbardziej naturalny kolor, mogłem jeszcze trochę kontrastu dodać, ale podoba mi się to co wyszło. To rezultat zbierania materiału w kolorowej kamerce, niebo było trochę zamglone i cirrusy snuły się w wyższych partiach.
  • Odpowiedz
@mactrix: Oglądałem wczoraj Marsa w swoim MAKu 150 i był prawie taki jak na pierwszym zdjęciu. Detal piękny, najlepsze widoki Marsa jakie dotychczas miałem, a w sumie pierwszy raz oglądałem go przez MAKa, jeszcze w bino - rewelacja. Obok stały newtony 13 i 20 cali i o ile Mars był większy to kontrast i jakość detali nie ta sama, jasny newton to nie teleskop do planet.
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@Ferengi Wiadomo, że Mak to planetarny wymiatacz :), ale Newtona można lekko "stuningowac" i da bardzo dobre efekty, można zmniejszyć średnicę zwierciadła, dodać filtry planetarne i obraz poprawia się wyraźnie. Przynajmniej tak widzę po swoim. Z drugiej strony widoku ostrego Saturna, Marsa czy Jowisza w 766x nic nie zastąpi. Masz wrażenie, że widzisz zdjęcie planety na żywo w okularze. W tym roku 2 razy na taki seeing trafiłem :)
  • Odpowiedz
@mactrix: Kolega zrobił przysłonę na teleskop do swojego newtona 12" i efekt jest znakomity. W kolejce jest przysłona do newtona 20", wtedy poszalejemy ;) W maku na plus jest bino, obserwacja dwuoczna planet to coś pięknego.
  • Odpowiedz