Wpis z mikrobloga

witam ekspertów budowlanych tym razem. Mam pytanie o szambo ekologiczne a mianowicie, chcę kupić działkę ale obok "przyszły sąsiad" zrobił sobie szambo ekologiczne, oczyszczalnię przydomową chyba tak się to nazywa. Podobno szambiarka wybiera z teogo raz może dwa w roku. Do tego odpowietrznik szamba umieścił przy ogrodzeniu właśnie z działką którą chcę kupić. I tu pytanie. Czy z takiego odpowietrznika, czy tam napowietrznika śmierdzi tym szambem? pytam bo tam by wyszedł mi ewentualny taras (jakieś 10 m od tej rury) no i siedzieć przy takiej gównianej rurze to troszkę słabo :) dziwi mnie taka decyzja bo 2 działki dalej jest kanalizacja i się nie przyłączył bo szambo tańsze a chata kozacka, duża (tym bardziej nie rozumiem) :) działka spoko tylko ta rurka z ziemi wystająca na ok 80 cm przy samym ogrodzeniu. Boję się ze będzie z tego walić. Ja na bank będę podłączał kanalizację z wodociągów i może wtedy go przekonam żeby się podłączył ale wątpię bo on dopiero wykonał tą instalację i chyba nawet jeszcze jej nie używał. Co o tym myślicie? Czy takie szambo w ogóle zdaje egzamin wpuszczając ścieki do gleby? #budownictwo #szambo #kanalizacja #dom #dzialka #inzynieria #pytaniedoeksperta #pytanie
  • 8
@paki82: Oczyszczalnia jeśli jest dobrze zbudowana i odpowiednio konserwowana to nie śmierdzi a woda z niej można podlewać trawę i drzewa :] Co do odległości oczyszczalnia nie może być bliżej niż 2m od działki. Co do podłączania to jeśli by mogli go podłączyć to by nie dostał pozwolenia na oczyszczalnie ścieków więc może to jest do deszczówki :?
@marcin-el-mops: kanalizacja jest na bank 2 domy wcześniej, chyba że wcześniej jej nie było i dlatego dostał pozwolenie. Najgorsze jest to że twierdzi że to tańsze i dlatego się nie podłączał do kanalizacji. To raczej wskazuje na brak chęci podłączenia w przyszłości. Za tą działką co chcę kupić jest jeszcze kilka działek i mam nadzieję ze nowi nabywcy będa jedna chcieli kanalizację. Czyli cała instalacja i ten odpowietrznik powinny być min
@paki82: Jeśli dostał pozwolenie przed budową kanalizacji miejskiej to i tak teraz będą próbowali go zmusić do podłączenia się do sieci. Żadna cześć oczyszczalni nie może być bliżej niż 2m od granicy działki. Jeśli wystaje kominek to i cześć podziemna jest bliżej. Jeśli jeden kominek jest jedynym miejscem gdzie w układzie szamba jest swobodny przepływ do atmosfery to wtedy będzie nim bardziej zaciągać powietrze ale przy spłukiwaniu będzie wyrzucało gazy.
@paki82 będzie walić z tego jak zawieje w twoja stronę, do tego odpada ci używanie studni gruntowych. Przebywam chwilowo w domu rodzinnym żony gdzie na całej wsi są takie i o ile przy małej rodzinie i małej oczyszczalni nie czuć to sąsiad ma dom z 3 rodzinami i idąc ulica czuć szambo z oddalonej o 20 metrów oczyszczalni.
@Popularny_mis: a no właśnei i to mnie denerwuje niestety, i chyba sobie odpuszczę, 40 m dalej jest kanalizacja i nie przeciągnał tylko takie cos wkopał, załamka, sama oczyszczalnia nie jest duża, rodzina 4 osobowa
@paki82: Znajomi mają eko szambo i pomimo regularnego stosowania bakterii i unikania srodkow czystosci ktore mogą zabijać tą mikroflorę i tak wali z kominka na końcu drenażu.
Mysle ze to nawet nie kwestia zlego dzialania instalacji a tego że powietrze hula miedzy kominkami a wentylacją kanalizacji na dachu domu.