Wpis z mikrobloga

@hard1 @Hubsky_ @Dick_Mahoney @pilot1123

Lonża nie jest dla mnie. Ja jestem taternikiem więc powiedzmy że Orla i tego typu szlaki nie robią na mnie wielkiego wrażenia ;]

Co do sensu stosowania - Na szlakach typu Orla, Rysy TOPR oficjalnie rekomenduje używanie lonży oraz kasku, dodatkowo mówiąc że ogromna ilość wypadków jest przez ich brak. Myślę więc, że to wyczerpuje sens dyskusji na temat sensu stosowania tego sprzętu.

A i jeszcze jedno -
@azokk: ogólnie masz rację, wydaje mi się jednak że lonża może dać złudne poczucie bezpieczeństwa + ew. konflikty z powodu korków na szlaku. Nigdy nie lubiłem tych zatłoczonych szlaków :D
Kask bez dwóch zdań, sam widziałem jak partner naspuszczał kamieni z zamarłej na szlak ;)
@pilot1123 Wiadomo, że sama lonża bezpieczeństwa nie daje. Jej poprawne używanie tylko minimalizuje ryzyko ;]

Co do konfliktów to chyba tylko jakiś prostak, i ktoś bardzo nieogarnięty miiałby problem o to, że ktoś dba o swoje bezpieczeństwo. Niejednokrotnie widziałem jak ktoś "bawiąc" się lonżą porusza się znaczenie sprawniej od tych kozaków co idą na żywca.

Ja na bardziej popularne szlaki zawsze wchodzę razem z wschodem słońca :D

zwykła lonża starczy na łańcuchy?