Wpis z mikrobloga

Siemano Mirki,

Mam pytanie do Mirków, którzy siedzą obecnie na emigracji w #niemcy. Chcemy ze znajomym wyjechać do pracy, dokładnie na magazyn spożywczy(komisjonowanie). Chciałbym się dowiedzieć, jak w obecnej sytuacji(covid) wygląda stabilność zatrudnienia? Jest ktoś, kto może podzielić się doświadczeniami w tej kwestii? Czy warto wyjeżdżać teraz? Czy warto poczekać parę miesięcy, żeby sytuacja z zachorowaniami się ustabilizowała. Do czego zmierzam? Chcemy uniknąć zwolnienia po 2 tygodniach od przyjazdu, albo ciągłych zmian lokalizacji pracy i zamieszkania.

#emigracja #niemcy #pracazagranica
  • 17
@Mitchi666: Nikt Ci teraz nie zagwarantuje jak będzie. Będziesz podpisywał umowę jakaś zapewne więc tam powinny być określone kwestie dotyczące czasu i miejsca wykonania pracy - jeśli będzie tam wpisane że pracodawca wyznacza miejsce pracy na terenie Niemiec np. to znaczy że teoretycznie może Cie rzucać gdzie chce choćby co tydzień. Co do zwolnienia to te kwestie też będziesz miał określone w umowie. Jeśli to powyższe będzie dla Ciebie niepewne to
@Mitchi666: Generalnie tak jest i to niezależnie czy podpisujesz umowę w Polsce czy a granicą :) ja miałem takie zapisy w stylu że pracodawca wyznacza na miejsce pracy budynie w miejscowości bla bla bla przy ulicy itd. i zapis że ma prawo zmienić to miejsce na inne, czyli de facto może zmienić do woli ;) takie zapisy miałem już od 2014 roku w Polsce potem za granicą to samo. to Twoja
@encourager: Nie, nie. Nie jest to moja pierwsza praca, już miałem okazję parę umów podpisywać, ale nie przyszło mi do głowy, że pracodawca może tak sobie rotować pracownikami na podstawie pewnego haczyka w umowie. Ale fakt, wyjazd byłby mój pierwszy. Mamy taki okres jaki mamy, nie ukrywam, że chciałbym pracować w jednej lokalizacji, a nie, że będę rotowany w różne miejsca jak zwierzę. Umowa ma być na podstawie niemieckiego prawa pracy,
@Mitchi666: Tak jak mówiłem nawet jak nie będzie takiego zapisu to możliwe że te kwestie reguluje niemiecki kodeks pracy. Tak jest w wielu różnych krajach chyba w Polsce też, to jest po to że dajmy na to spłonie biuro albo ktoś się włamie i ukradnie sprzęt to firma ma prawo oddelegować Cie do innego miejsca żebyś wykonał swoją pracę. Jeśli nie byłoby tego uregulowania to mógłbyś powiedzieć że nie idziesz nigdzie
@Mitchi666: najlepiej to w ogóle unikaj jakiejkolwiek agencji tylko aplikuj bezpośrednio, ogarnij sam mieszkanie, wtedy będziesz miał najmniejsza szansę na jakieś problemy. Ta rotacja której się obawiasz to znając życie jest najczęściej stosowana przez te gówniane agencje niż przez docelowego pracodawce.
Jaka branża w ogóle? Rozważasz inne kraje niż Niemcy? Chcesz wyemigrować na stałe? Jeśli na stałe lub na dłużej to nie rób nic pochopnie tylko podejdź do tego na spokojnie i mądrze. Poczytaj maksymalnie o zarobkach w Twojej branży, prawie pracy, podatkach, kosztach życia itd. serio w długim okresie dużo lepiej wyjdziesz jak sam to ogarniesz niż męczyć się z agencją. W ogóle to jest dla mnie mega zagadka że ludzi tak
@encourager: Chciałbym coś na próbę, najbliżej naszego kraju, zobaczyć jak się traktuje pracownika na zachodzie, raczej celowałbym w jakiś magazyn. Na początek chciałbym na kilka miesięcy 2-3(może i nawet pół roku). Jak tak patrzyłem na ceny w Niemczech, jakoś mega nie odbiegają od cen w Polsce, wiadomo, pierwszy miesiąc trzeba byłoby zacisnąć pasa, żeby po prostu jak najwięcej odłożyć.
@Mitchi666: Powodzenia! Ale myślę że właśnie z takim targetem jaki masz jesteś najłatwiejszym kąskiem dla wszelkich cwaniaków. Nie wiesz gdzie i co dokładnie chcesz robić no i nie wiesz na jaki czas, zresztą te 2-3 miesiące to i tak żadna poważna firmą się nie zainteresuje i jesteś skazany właściwie na agencje. Tak czy siak trzymam kciuki żeby wszystko się udało