Wpis z mikrobloga

Siema Mirasy, zastanawiam się nad usprawnieniem mojego laptopa, chodzi np o prędkość załączania się itd. Czy kupując dysk ssd osiągnę dużą różnicę w odpalaniu/codziennym użytkowaniu? Czy jeśli teraz kupię dysk ssd to mogę system przenieść w jakiś sposób na ten dysk czy muszę tak jakby zrobić format i zainstalować na nowo system na tym dysku? Jaki dysk wybrać aby faktycznie różnica była zauważalna?

#komputery #laptopy #laptop #dyski #ssd #informatyka
  • 33
@kezcalag: różnice w działaniu będą oj duże no + ssd sie w ogóle nie grzeją w przeciwieństwie do hdd (w laptopie ma to znaczenie). Wybierz emm jakikolwiek ssd. Możesz przenieść jakieś pliki, foldery itpitp ale dopiero po instalacji systemu na nowym dysku. Wtedy po prostu podłącz stary dysk jakąś przejściówką pod usb. Ogarnij jeszcze czy ten laptok ma jakieś wejście m2 czy tylko sata
@kezcalag różnica będzie bardzo duża. U mnie z ok. 30 sekund, czas skrócił się do 5-7 sekund.
Jest możliwe zrobienie tzw. klonowania, ale nie zalecam tego Tobie. W klonowaniu na nowy dysk kopiuje się dosłownie wszystko, również cały syf, który masz na na obecnym dysku. Zdecydowanie bardziej polecam nową instalację systemu.
@kezcalag: Pojemnosc zalezy od Ciebie, ile potrzebujesz i ile masz $$$.

Jeśli posiadasz złącze M.2 wtedy zostawiasz swój dysk, i dorzucasz drugi więc dodajesz pojemność. W przypadku gdyby było mało zawsze możesz coś przenieść na stare HDD.
Jeśli nie masz M.2 wtedy wyjmujesz HDD i montujesz SSD w jego miejsce. Minimum na dzień dzisiejszy to ok 256GB, osobiście sugerowałbym 512 bądź więcej.
Wszystko zależy od tego ile chcesz na to wydać
OK teraz jeszcze takie głupie pytanie, czy ten dysk się chowa jakoś w obudowie laptopa czy po prostu leży sobie obok na biurku? XD
A i czy instalacja takiego dysku jest jakoś mocno skomplikowana i nie znając się na tym powinienem zanieść to do kogoś kto siedzi bardziej w tej tematyce?
@TakiTaki: @OSH1980: @Rudszy_132: @Crow7422:
@kezcalag to nie jest głupie pytanie. Dysk możesz mieć na zewnątrz jak i wewnątrz laptopa. W zależności od modelu, wymiana przebiega w różny sposób. Najczęściej jednak producenci projektują tak laptopy żeby dostęp do dysku był jak najłatwiejszy.
@Rudszy_132: te miejsce jest tak jakby pod obudową laptopa? bo dziś będę rozkręcał go żeby zobaczyć jakie ma kości ram bo chce dołożyć też. Jeśli jest to pod obudową to jesteś w stanie ze zdjęcia zobaczyć czy faktycznie się znajduje te M2?

No właśnie bo ja myślałem nad tym, że będę mieć ten jeden HDD a drugi SSD, czyli żeby takie coś móc mieć to muszę mieć wejście M.2 bo jak
A i zakładając, że mam te wejscie M.2 w laptopie i chce żeby dysk HDD został bo np chce na nim trzymać jakieś badziewie to ten dysk SSD muszę kupić pod M.2 bo SATA już się tam nie będzie dało podpiąć tak żeby ten stary HDD został?

@Crow7422: @TakiTaki: @Rudszy_132: