Wpis z mikrobloga

@banan-smietana: poczytaj badania psychologiczne[1], wielokrotnie replikowane. Widok homoseksualistów wywołuje obrzydzenie u ludzi hetero aktywując te same rejony co np widok robaków. Im wyższą masz wrażliwość na „obrzydliwość” - gnijące rany, robaki itd - tym bardziej będziesz homofobiczny.

Wiec pytanie jest równie zasadne jak pytanie „czemu brzydzisz się karaluchów” albo „czemu brzydzisz się ropiejacych pryszczy”. Tak po prostu jesteśmy skonstruowani.

[1] https://doi.org/10.1080/19419899.2017.1328459
@PlonacaZyrafa: tak tak, jasna sprawa. Ale jak to przedstawiłeś w takim aspekcie społecznym, to ciekawe można na podstawie tego snuć hipotezy, np. czy społeczeństwa akceptujące homoseksualizm i przyzwyczajone do takich widoków będą miały większą tolerancję także w innych rejonach? Innymi słowy czy przyzwyczajenie do jednego obrazu zmienia coś w odbiorze innych.

Inna sprawa, że nie wierzę w te wszystkie badania psychologiczne, socjologiczne, ogólnie wszystkie badania nie-scjentystyczne


@problemat: Dobre pytanie, ale
@PlonacaZyrafa: xD a jak patrze z wysokosci to brzydzi mnie wysokosc ? xD albo na male pomieszczenie?


@LaTE: inny mechanizm. Strach jest reakcja na natychmiastowe zagrożenie. Obrzydzenie jest reakcja na możliwe zagrożenie, zanieczyszczenie, ryzyko choroby itd.

Boisz się kogoś, kto celuje w ciebie bronią. Brzydzisz się obszczanego kaszlącego bezdomnego, który podchodzi żebrząc.

Obie reakcje mogą być połączone, ale nie musza.
@PlonacaZyrafa: Nieprawda, strach jest reakcja na cos co stwarza zagrozenie, niekoniecznie od razu. Nie podchodze do balustrad bo juz w tym momencie sie boje na sama myśl o nich, podobnie jak z pajakiem czy malymi pomieszczeniami, wystarczy wyobraznia i lek jest obecny. Dlatego nazywa sie to fobią, z kolei homofobia jest lekiem przed zwiazkiem dwoch ludzi tej samej plci, nie potrzebuje natychmiastowego widoku dotykajacych sie mezczyzn ale sam fakt ze moglbym
The results of the current study suggest that all individuals, not just highly sexually prejudiced individuals, may experience a physiological response indicative of stress when witnessing a male same-sex couple kissing.


@PlonacaZyrafa: Nie mam dostępu do całego artykułu, a w abstrakcie nie ma wzmianki, że chodzi o "obrzydzenie". Inne artykuły wskazują powiązanie sAA ze stresem, a nie obrzydzeniem ( https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0306453005001265 ), a stresować możemy się nawet egzaminami, na co raczej natura