Wpis z mikrobloga

Mam pytanie odnośnie VPN L2TP/IPsec. Mianowicie mimo, że (tak mi się przynajmniej wydaje) wszystko jest dobrze ustawione, to Windows czasem się połączy ale przez większość czasu nie mogę nawiązać połączenia, po PPTP wszystko od razu działa, łącze się do serwera VPN na synology. Na routerze porty przekierowane. Z czym to może być związane?

#vpn #windows #windows10 #siecikomputerowe
  • 8
  • Odpowiedz
@MatiJas1231: L2TP ma problemy jeżeli w sieci operatora jest zastosowany NAT, lepiej użyć innego protokołu, problem często pojawia się na MikroTik-ach. Wtedy najczęściej konfiguruję SSTP, z tym że on obciąża procesor serwera, za to działa zawsze. Polecam przetestować OpenVPN. Poza tym L2TP nie jest mimo wszystko bezpieczny.
  • Odpowiedz
@Heheszkeu: Jeszcze jedno pytanie, czy da się podczas bycia podłączonym do VPN odwoływać się do nazwy serwera, a nie adresu? Mam laptopa, który byłby używany i w sieci lokalnej i poprzez VPN, i niestety jak łącze się po VPN, to muszę uzyskiwać dostęp do udziałów poprzez adres od VPN, a nie po nazwie.
  • Odpowiedz
@MatiJas1231: profil serwera VPN powinien mieć zdefiniowany adres serwer DNS i sufix domeny, np. contoso.local, podczas połączenia interfejs dostaje te informacje i w momencie gdy chcesz połączyć się z serwerem o nazwie serwer01, wpisujesz serwer01.constoso.local, wtedy system wie po którym interfejsie szukać połączenia z serwerem.
  • Odpowiedz