Wpis z mikrobloga

Cześć. Mam kilka pytań odnośnie zakupu auta używanego od osoby prywatnej na firmę. 1. Kupując auto za np. 20k odliczam tylko podatek dochodowy no bo wiadomo sprzedający nie wystawia mi faktury VAT. Ale czy sprzedając auto jako vatowiec muszę już wystawić fakturę VAT czyli sprzedać za 20000 brutto i 3700 zapłacić US vatu? 2. Czy biorąc pożyczkę na firmę, nie mówię tu o leasingu i z tej kwoty zrealizować zakup tego samochodu to mogę odliczać odsetki rat jako koszt uzyskania przychodu? I czy wtedy normalnie mogę odliczyć podatek dochodowy jeśli zakup był zrealizowany z pożyczki? #ksiegowosc #firma #b2b #dzialalnoscgospodarcza
  • 13
@py-jter: Czyli zamiast sprzedając z vatem 23% mogę przenieść sobie z firmy na użytek prywatny oddając ten VAT który odliczyłem na paliwie i częściach i sprzedać jako prywatny? Bo tego nie rozumiem
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@asus1234: nie kupuj starego grata na firmę tylko kup normalnie na siebie i używaj prywatnego w celach firmowych i 20% kosztów eksploatacji brutto wrzucasz w koszty
@zibizz1: Tylko załóżmy ze nie mam gotówki ma zakup bo czasy ciężkie a muszę mieć auto żeby zarabiać i muszę wziąć jakaś pożyczkę, i co jeśli wezme pożyczkę na firmę a auto za te pieniądze kupię prywatnie, ktoś to może sprawdzić? Czy to legalne?
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@asus1234: pożyczke możesz wziąć na dowolny cel. Ale w przypadku np pożyczki na 10tys gdzie wszystkie koszty w pierwszym roku to 1000zl, biorąc to na JDG zyskujesz 170-190zl
@zibizz1: Znaczy mi chodzi o sam fakt wzięcia pożyczki na firmę. Bo sprawdzałem i biorąc na firmę to jest to duża korzystniejsza oferta niż jeśli bym wzial na osobę prywatna. I teraz czy jeżeli wezme 20k na firmę i kupię za to samochód prywatny to czy mogę wtedy wliczyć odsetki z pożyczki jako koszt uzyskania przychodu?
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@asus1234: możesz tylko nikomu nie mów że to na prywatny samochód tylko na kasa potrzebna na obrót w firmie. Tzn jakoś się to trzyma kupy że ten prywatny samochód potrzebny jest do osiągnięcia przychodu ale jakoś staraj się żeby powiązanie pomiędzy kosztem a przychodem było jasne i oczywiste
@asus1234: @zibizz1: można to trochę obejść i nie trzeba płacić vatu, po prostu przed sprzedażą przenosisz go na cele prywatne i sprzedajesz jako osoba prywatna, generalnie żaden przepis tego nie zabrania i póki co nie mieliśmy z tym problemu
co do pożyczki to w kup idą odsetki,