Wpis z mikrobloga

Samodzielna budowa domu jednorodzinnego w technologii lekkiego szkieletu drewnianego - przepływy wilgoci i ciepła, a poprawne przekroje ścian

W końcu udało mi się nagrać materiał, który w moim odczuciu jest jednym z najważniejszych jakie w ogóle powstaną. Rzecz notorycznie pomijana przez "specjalistów" zajmujących się budową domów szkieletowych i ignorowana przez inwestorów ufających doświadczeniu wykonawców. Sprawa na pierwszy rzut oka skomplikowana, ale po bliższym kontakcie okazuje się, że wystarczy dotrzeć do analiz przepływów cieplno wilgotnościowych, by dostać odpowiedź na pytanie: czy mój przekrój ściany jest w porządku. I niestety w wielu przypadkach okazuje się, że przekroje stosowane w Polsce mocno naruszają zasadę dążenia do unikania skroplin wewnątrz przegrody.

Materiał wybitnie długi, bo trwający prawie półtorej godziny. Istotny dla wszystkich tych, którzy chcą budować samodzielnie, ale też tych, którzy główkują nad wyborem technologii budowy domu. Przepływy wilgociowe to sprawa istotna dla absolutnie KAŻDEGO typu budownictwa: beton, szkielet, drewno, glina oraz każdego typu fundamentu: płyta podłogowa, crawl space, pale, fundament punktowy i inne. Przy każdej budowie można popełnić bardzo wiele błędów związanych z przepływami ciepła i wilgoci. Stąd warto nabyć wiedzę potrzebną do tego, by możliwie jak największej ilości z tych błędów nie popełnić.

W materiale CELOWO zastosowałem kilka uogólnień oraz znaczących uproszczeń. Gdyby obejrzał go fizyk najpewniej wytknąłby je jako błędy merytoryczne, ALE dla przeciętnego Kowalskiego nie chodzi o poruszanie się w fizycznych definicjach w sposób ścisły, ale o ogólne zrozumienie zjawiska dyfuzji, funkcjonowania wilgoci w powietrzu itd. Dlatego wszystkich tych, którzy skończyli studia z zakresu fizyki upraszam o dystans. Poświęciłem olbrzymie ilości czasu na przygotowanie się do zreferowania tych zagadnień w taki sposób, by przeciętnemu Kowalskiemu przybliżyć temat, a tych, którzy chcą go szerzej zgłębić zachęcam do sięgnięcia po literaturę fachową, która każde z tych zagadnień objaśni na poziomie wykładów akademickich :).

LINK DO KALKULATORA przepływów wilgoci i ciepła: https://www.ubakus.de/u-wert-rechner/...

Na tyle na ile jestem w stanie staram się w dobitny sposób uzmysłowić oglądającym jak dużą rolę w trwałości stawianych budynków pełnią poprawne przekroje, ale z racji tego, że nie jestem z zawodu budowlańcem, nie proponuję żadnych konkretnych rozwiązań. Ich ostateczny wybór należy do wykonawcy / inwestora, a uprzednio winien być podparty OBLICZENIAMI wykonanymi przez doświadczoną w tej materii osobę. Doświadczenia z USA pokazują, że nie warto trzymać się utartych schematów pod tytułem: "bo tak się buduje". W każdym typie budownictwa wymagana jest odrobina zdroworozsądkowego sceptycyzmu, który każe pytać, drążyć i szukać jasnych odpowiedzi. Jeśli wasz wykonawca nie potrafi przedstawić WYLICZEŃ dowodzących poprawności proponowanych rozwiązań, to skąd możecie wiedzieć, że pracuje poprawnie? Bo tak?

Płacimy ogromne pieniądze za realizację wymarzonego domu. Mamy więc prawo wymagać wiedzy i doświadczenia podpartych konkretami, a nie suchymi frazesami i zapewnieniami o ich poprawności.

#naszkoniecswiata #samodzielnabudowadomu #budowadomu #domszkieletowy #domwgorach
deathcoder - Samodzielna budowa domu jednorodzinnego w technologii lekkiego szkieletu...
  • 2
  • Odpowiedz
@Lorenzo_von_Matterhorn: Tak, bo takie są wymogi przepisów prawa, ale realia są takie, że jest to temat mocno przereklamowany w środowisku tak inwestorów jak i budowlańców. Podobnie jak temat impregnacji i kupowania drewna ze Skandynawii.
.
Struganie podnosi odporność na rozprzestrzenianie się ognia, ale prawda jest taka, że wystarczy wykonać prosty eksperyment. Wziąć deskę 4,5 na 20 cm i palnikiem w centralną jej część napierniczać ogniem. Czy to będzie drewno strugane,
  • Odpowiedz