Wpis z mikrobloga

Zobaczyłem z przerażeniem, że są ludzie instalujący Mycelium na iPhonie, więc wrzucam takie krótkie podsumowanie kilku portfeli do bitcoinów na iOS, z mojego punktu widzenia.

A więc, warte uwagi portfele BTC na iOS:

HODL Wallet - https://apps.apple.com/pl/app/hodl-wallet/id1382342568?l=pl
Poprawiony klon BRD, obsługuje tylko BTC, generuje adresy Bech32 lub opcjonalnie P2PKH. Obsługuje protokół BIP70, dzięki czemu działa wysyłanie BTC przez serwis BitPay, czyli można kupować pizzę na pyszne.pl. Da się ustawiać dowolne fee. Niektórych może odstraszać nieco hackerska stylistyka. Od roku nie było uaktualnienia, ale wszystko działa. Wadą może być to, że co jakiś czas zapomina Face ID i wymaga zalogowania się kodem.

Blockstream Green Wallet - https://apps.apple.com/pl/app/blockstream-green-wallet/id1402243590?l=pl
Tylko BTC. Portfel stworzony przez Blockstream, oferuje dodatkowe zabezpieczenie w postaci weryfikacji dwuetapowej i dwóch podpisów (każda transakcja wymaga osobnego podpisu z urządzenia oraz osobnego z serwera Blockstream). Generuje tylko adresy P2SH. Fee można ustawiać ręcznie. Face ID działa bez problemu, w ogóle nie prosi o kod.

BlueWallet - https://apps.apple.com/pl/app/bluewallet-bitcoin-wallet/id1376878040?l=pl
Obsługuje BTC (P2SH lub Bech32) oraz Lightning Network (domyślnie przez node twórców portfela, więc po prostu działa, ale ambitni mogą podłączyć własny). Dowolne ustawianie fee. Podczas tworzenia portfela można dodać własną entropię na trzy różne sposoby (funkcję trzeba włączyć w ustawieniach, domyślnie jest wyłączona). Bezproblemowe logowanie i autoryzacja przy użyciu Face ID.

Coinomi - https://apps.apple.com/pl/app/coinomi-wallet/id1333588809?l=pl
Obsługuje BTC oraz różne inne kryptowaluty i tokeny. Generuje wszystkie trzy rodzaje adresów (P2PKH, P2SH, Bech32). Można ustawiać fee ręcznie. Warto jednak pamiętać, że autorzy wersji pecetowej mają na koncie żenującą wpadkę z wysyłaniem seeda na serwery Google w celu sprawdzenia pisowni. Face ID tylko do logowania, autoryzacja transakcji wymaga wpisania hasła.

Niewarte uwagi portfele BTC na iOS:

Mycelium
Stary, nieaktualizowany od lat. Brak obsługi Bech32, tylko adresy P2PKH. Brak możliwości ręcznego ustawienia fee. Ciekawym rozwiązaniem jest potrząsanie iPhone'em w celu wygenerowania seeda, aby zapewnić własną entropię. Brak obsługi Face ID, portfel po prostu się otwiera bez pinu i bez hasła. Błąd w aplikacji uniemożliwia wykonanie backupu seeda.

Bitcoin.com
Portfel Bitcoin Cash udający portfel BTC. Tego do bitcoina nie należy używać z zasady. Poza tym brak Bech32.

BRD
W zasadzie portfel jest na pierwszy rzut oka całkiem OK i wygląda bardzo fajnie. Obsługa Bech32 jest jednak ukryta w ustawieniach i domyślnie wyłączona (tylko P2PKH), trzeba ją włączyć ręcznie. Oprócz tego nie ma możliwości ręcznego ustawienia fee - można wybrać tylko Economy, Regular i Priority. Zaletą, poza wyglądem, może być obsługa BIP70. Oprócz BTC można dodać BCH, ETH i niektóre tokeny - ale nie wszystkie, tylko te, które są na krótkiej liście w aplikacji.

#bitcoin #ios #iphone

Dodatek dla tych, co spoza tagu bitcoin:

Fee - opłata za przesłanie bitcoinów.

Adresy p2pkh - podstawowy, stary format adresów bitcoina, zaczynają się od cyfry 1.

Adresy bech32 - format adresów zaczynających się od bc1, natywne adresy segwitowe, zapewniają najniższe fee.

Adresy p2sh - zaczynają się od cyfry 3, jest to format umożliwiający m.in. odbieranie bitcoinów na adres segwitowy z portfela nieobsługującego wysyłania na adresy bech32.

SegWit - rozszerzenie protokołu bitcoina zapewniające między innymi niższe fee oraz zawierające poprawkę błędu, dzięki której możliwe jest działanie Lightning Network.

Lightning Network - druga warstwa bitcoina, sieć szybkich i tanich płatności, której na razie mało kto używa.

Seed - lista słów, na podstawie których generowane są klucze prywatne. Znając seed można przywrócić portfel BTC wraz z zawartością.
  • 14
  • Odpowiedz
@xgre: Ja nie wiem czy Coinomi jest warty uwagi. Kiedyś ten portfel wysyłał seeda na serwery Google xd

Niestety lub stety Apple nie jest dobre dla fanów kryptowalut
  • Odpowiedz
Stary, nieaktualizowany od lat. Brak obsługi Bech32, tylko adresy P2PKH. Brak możliwości ręcznego ustawienia fee. Ciekawym rozwiązaniem jest potrząsanie iPhone'em w celu wygenerowania seeda, aby zapewnić własną entropię. Brak obsługi Face ID, portfel po prostu się otwiera bez pinu i bez hasła. Błąd w aplikacji uniemożliwia wykonanie backupu seeda.


@xgre: Nie wiem jak na IOS, ale na Androida ostatnie aktualizacje wyszły 7tyg temu i bech32 też wspierają.
  • Odpowiedz
@fervi: Jest w opisie, to dotyczyło tylko wersji desktopowej, na Maca i Windows, która w sumie jest jakąś apką webową.

Nie mogę edytować, ale w sumie Coinomi nie powinno być w tym zestawieniu jednak. Albo tak pomiędzy. Jest wygodny, zwłaszcza jak ktoś chce trzymać też różne tokeny. Ale jest inny problem - brak źródeł, wszystkie pozostałe portfele są open source, a Coinomi nie.
  • Odpowiedz
@xgre: Wspiera bcashowców ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Śmierdzi podobnie do bitcoin.com

Poza tym BitPay się poddał i włączył obsługę normalnych QR nie tylko z BIP70 a nawet chcą dodać LN :D
  • Odpowiedz
@cyberpunkbtc: nieeee, hodl nie ma nic wspólnego z bcashem, to brd dodał najpierw bch zamiast segwita, a dopiero dużo później bech32 jako opcje ukryta w ustawieniach. Hodl od początku obsługuje tylko btc i defaultowo ma włączony bech32.
  • Odpowiedz
@xgre: Może. Kiedyś dawno temu BRD był spoko portfelem, ale później pojawiły się inne lepsze i nie było sensu go używać. Ja go zapamiętałem że był spoko.

Szkoda że MyCelium nei rozwijało go pod iOSa. Na androidzie to jeden z najlepszych portfeli. Ogólnie to na androidzie mamy zajebiście z portfelami, ale widzę że na apple słabo z tym :/
  • Odpowiedz
@xgre: W przyszłości Green powinien być najlepszym portfelem na iOSa. Oni obecnie go przepisują od zera i nierobią sporych upgradeów, ale zrobią duże, konkretne. Powinny tam być wszelkie przydatne opcje a co najważniejsze będzie Lightning Network. Za niedługo powinniście mieć porządny portfel, bez żadnych braków ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz