Wpis z mikrobloga

@MI_Studio: Jutro premiera naszego filmu o malarstwie japońskim - suibokuga. Jeśli chcecie zobaczyć co jest potrzebne, żeby zacząć malowanie w stylu jak na zdjęciu, to serdecznie zapraszamy na jutro na godzinę 14:45.
https://www.youtube.com/watch?v=EDJzN8WHveM

#ciekawostki #sztuka #malarstwo #japonia #kultura #zainteresowania #obrazy #chwalesie #hobby #suibokuga
Pobierz MIStudio - @MIStudio: Jutro premiera naszego filmu o malarstwie japońskim - suibokuga...
źródło: comment_1596015401Qef2aKtyZ59evtGMk6A9Km.jpg
  • 12
@bezloginananana: Cześć, jestem mile zaskoczona, że ktoś zna nazwę wzoru! Nasze filmy (przynajmniej trzy zaplanowane) są poświęcone malarstwu, bez geometrii, czy wzornictwa. Pojawią się za to informacje na temat estetyki japońskiej, więc jeśli to Cię również interesuje, serdecznie zapraszamy! Wraz z rozwojem kanału, jeśli będzie zainteresowanie innymi tematami to na pewno postaramy się zaspokoić Waszą ciekawość.
@MI_Studio: Nie tak do końca Japońskim, bo jak już chcemy być szczegółowi to zasadniczo ta metoda przywędrowała z Chin do Japonii, co Japończycy po prostu zaadoptowali.

Suiboku-ga (jap. 水墨画 suiboku-ga) - styl malarstwa japońskiego wywodzący się z Chin. Jest to malarstwo monochromatyczne.

W VIII w. kiedy wymiana pomiędzy Chinami a Japonią przeżywała swój rozkwit, na terenie Japonii zaczęły pojawiać się dzieła znanych mistrzów chińskich, równie szybko jak ich sława rosła, pojawiali
@SarahC: Cześć, dzięki za fachowy komentarz. Rzeczywiście, prawdą jest to, że malarstwo tuszem wywodzi się z Chinach i stamtąd dotarło do Japonii, jednak na przestrzeni wieków zostało zaadoptowane. Zresztą tak samo jak alfabet kanji, który na pierwszy rzut oka wygląda tak samo w obu krajach, jednak różni się szczegółami. Wydaje mi się, że podobna sytuacja była ze sztuką.
Autorka prac pobierała nauki u mistrza w Japonii, więc wolimy posługiwać się terminem