Wpis z mikrobloga

Witam Mireczki.

Mam pytanie do ludzi zajmujących się #akwarystyka.

Mam akwarium 375l. Podczas wnoszenia go do mieszkania uderzyłem delikatnie rogiem o grzejnik znajdujący się na klatce ( ͡° ʖ̯ ͡°). Straty niby nie są spore, bo pęknięć nie ma, ale uszczerbiło się trochę szkła. Może ktoś miał podobną sytuację i powie mi co robić? Grubość szkła to 9mm.

Dodam, że uszkodzenie jest tylko na zewnątrz, w środku wszystko jest ok.

1
2
3
  • 14
@Excuro: Samo uszczerbienie to raczej nie jest problem, problemem może być to pionowe pęknięcie wewnątrz widoczne na 2 zdjęciu. W przypadku naprężeń może pójść dalej. Idź z tym do szklarza, niech wklei drugą szybę od wewnątrz, będziesz miał pewność, że na 3 piętrze nie skończysz z 350L wody na podłodze :)
@Malcolmpl:

4
5

W sumie wcześniej nie zauważyłem tego pęknięcia, bo akurat jest w rogu ściany. Odsunąłem akwarium teraz i zmierzyłem. Pęknięcie jest na 5cm długości. Wysokość całej szyby to 50cm. Nie da się nic zaradzić poza wstawieniem dodatkowej/wymianą tej? Od wewnątrz akwarium pęknięcia nie widać, w sensie, że nie wychodzi poza silikon z rogu. Chce tylko spać spokojnie, żeby sąsiad mi nie wpadł, że ma powódź.
@Excuro: Nie ma innej opcji niż wymiana tej ścianki lub doklejenie od wewnątrz kolejnej jako wzmocnienia. Masz naruszoną strukturę szkła, przy naprężeniach pójdziej dalej i może pęknąć całkiem. Szklarz powie ci to samo. Ja bym przy tym nie spał spokojnie :)
@Malcolmpl: Czy orientujesz się może ile +/- może kosztować taka zabawa?

I mówisz o całej szybie po długości? Czy może delikatnym kawałku w rogu. Czytałem na forach akwarystyczny posty z przed 5-10 lat, to proponowali właśnie tego typu rozwiązanie
@Excuro: Powinna być podklejona cała szyba, kawałek nic nie zmieni. Kosztów nie znam, ale raczej nie będą zbyt wysokie. Na pewno o wiele taniej niż nowe akwarium. 4mm/5mm dla wewnętrznej powinno wystarczyć żeby wzmocnić, zmierz wymiary, zobacz na sieci koszt, dorzuć za robociznę i będziesz znał mniej więcej cenę.
@Malcolmpl: Szukałem, ale niestety nigdzie nie znalazłem tego co mi pasuje do akwarium. Czytałem za to, ze koszt takiego szklarza + szyba = koszt nowego akwarium. No ale ile ludzi, tyle opinii. Uciekam teraz spać, bo jestem po nocce, ale jeszcze przed pracą czegoś poszukam, a jak się dowiem jakichś szczegółów, to postaram się napisać.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Excuro: możesz ewentualnie zrobić próbę obciążeniową w wannie. Zalać do pełna i poruszać w środku płaskim przedmiotem np. szufelką wywierając ciśnienie na ścianki. Tak przez kilka dni. Jak nie jebnie, to nie jebnie.