Wpis z mikrobloga

Kometa wczoraj bardzo słabiutka. W zasadzie widać było tylko jądro i troszkę mgiełki wokół. Mam jeszcze o tyle dobrą sytuację, że niebo w mojej okolicy dosyć ciemne a od północy nie ma miasta, więc po dłuższym przystosowywaniu wzroku do ciemności widać nawet słabiutkie gwiazdy (wszystkie gwiazdy rysunku Wielkiej Niedźwiedzicy i Rysia). Zdjęcie w zasadzie odzwierciedla ten widok. Dopiero przez lornetkę widać, że ta mgiełka formuje słaby ogonek. Jeśli nie nastąpi wybuch na jądrze to w przyszłym tygodniu będzie widoczna tylko przez jakiś sprzęt.

Jutro spróbuję zrobić serię zdjęć i może uda się coś wyciągnąć stackowaniem. Nie jestem w tym dobry, ale coś może poprawi.
#astronomia #kometa
Pobierz KubaGrom - Kometa wczoraj bardzo słabiutka. W zasadzie widać było tylko jądro i trosz...
źródło: comment_1595761211pQQCJGAjR5FNiXrC7hxIXj.jpg
  • 7
@johnblaze12345
Czasem się zdarzają ot tak, bez konkretnego powodu. Są przypuszczenia, że doprowadza do nich zderzenie z meteoroidem. Tak było z kometą Holmesa w 2007 roku, która na chwilkę stała się widoczna gołym okiem z powodu dużego wyrzutu gazu i pyłu z jądra.