Wpis z mikrobloga

#gory #tatry #zakopane #taternictwo

Czy żeby zupełny amator wszedł na Rysy konieczne jest nocowanie w okolicach Morskiego Oka? Czy da radę podjechać na parking z samego rana (3-4) i następnie wejść i zejść na luzie?
Czytałem, że trasa w dwie strony to około 12h bez przerw, czy rzeczywiście tak to wygląda i czy jest w to wliczone wejście na Morskie Oko i potem Czarny Staw, czy 12h to same Rysy od Czarnego Stawu?
Planuje wejście w samą końcówkę sierpnia/początek września.

Moja najdłuższa trasa w życiu to około ~23 kilometry jednego dnia, nie pamiętam w ile godzin, ale na pewno w ponad 12h (zdjęcie w kom.)
Glacial - #gory #tatry #zakopane #taternictwo 

Czy żeby zupełny amator wszedł na R...

źródło: comment_1595577677LscUa5KbN4WsDwBKmgEKZu.jpg

Pobierz
  • 25
  • Odpowiedz
@Glacial: Jak wyjdziesz o 3-4 z Palenicy to na luzie generalnie szlaki na mapie turystycznej są podane z czasem uśrednionym dla amatora. Są ludzie którzy wbiegają na Rysy... Dzień latem długi jak będziesz koło Morskiego ok 17 to już lekko odpoczniesz i po asfalcie nawet do 22 się spokojnie do Palenicy dokulasz ( ͡° ͜ʖ ͡°) No i nic na siłę jak Ci na szlaku braknie sił
  • Odpowiedz
@Glacial co to za dziwna aplikacja nic tam nie widać, chcesz iść przez Kuźnice xd?
Ściągnij sobie mapę turystyczną. W jedną stronę z Palenicy to 6,5h - 12,5km także da radę, jeżeli twoje tempo i kondycją jest całkiem niezła to i tak licz te 6,5h łącznie z przerwami :)
  • Odpowiedz
@Glacial: Musisz liczyć: Palenica - Moko 2h, Moko - Rysy 4h, Rysy - Moko 3h, Moko - Palenica 2h + odpoczynki. Wyrusz z Palenicy najwcześniej jak się da, żeby koło południa być na szczycie. Wtedy nawet bardzo powoli dasz radę w dół, a w ostateczności zjedziesz sobie asfaltem na koniu xD
  • Odpowiedz
@Glacial: od strony słowackiej jest szybkie podejście zależy jaką masz kondycję. My wyszliśmy około 7, o 19 byliśmy na dole. Byłby o 17 ale koleżanka dosyć mocno wymiekala i z godzinę wyszło na same postoje do góry. Od strony słowackiej trasa bardzo łatwa, sam byłem zdziwiony.
  • Odpowiedz
@Glacial: bez problemu obrócisz... wychodzę koło 7 rano z parkingu na łysej Polanie i koło 19 jestem z powrotem :). 2 razy tak robiłem i wychodziło podobnie -12h trasa z 30min postojem na szczycie. Ale trasę robiłem tam i z powrotem - nie próbowałem "kółka".
  • Odpowiedz
@Glacial: @WujcioWojciu: moja 1 przygoda z górami to właśnie wejście na Rysy, dokładnie 2 lata temu, szedłem z dziewczyną, wchodziliśmy od strony Słowackiej, oboje amatorzy jeżeli chodzi o góry i daliśmy radę na spokojnie. Przy schodzeniu złapała nas jebitna burza to nawet bardzo szybko zeszliśmy ( ͡° ͜ʖ ͡°) Także nic się nie stresuj, zapakuj dużo wody, kanapki + jakiś batonik i wchodzisz Andrzeju xd
  • Odpowiedz
@Glacial: jak wyjdziesz z Palenicy o 5-6 rano albo wcześniej to będzie git, 12-14 godzin spokojnie wystarczy. Jak masz dobrą kondycje to i w 10 się uwiniesz. Ale radzę potrenować trochę bieganie albo rower, nie chciałbyś złapać skurczu pod szczytem
  • Odpowiedz
@Glacial: Wyjście tak wcześnie (o 3) da Ci taką zaletę, że na szlaku będzie pusto. Zakładając, że od 10 zacząłbyś schodzić, to jeszcze miniesz największe kolejki na łańcuchach przy zejściu.
Oczywiście to są założenia teoretyczne, a wyjść na szlak z końcem sierpnia możesz lekko po 5 rano ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@Glacial: spróbować nikt Ci przecież nie zabroni. Zdobędziesz trochę doświadczenia. Możesz też za cel pośredni obrać sobie Bulę pod Rysami (takie wypłaszczenie po drodze) i tam zdecydujesz, czy idziesz dalej. Jeżeli wyruszysz o 6 rano i na Buli będziesz ok 12 (), to dasz radę spokojnie :) To miejsce należy raczej planować tak, żeby nie schodzić podczas szczytu (xD) zdobywania Moka przez turystów, bo ciężko się przebić idąc w przeciwnym kierunku.
  • Odpowiedz