Wpis z mikrobloga

#inzynieria #mechanika #dziwniesatysfakcjonujace #ciekawostki

Kawitacja to zjawisko polegające na odparowaniu cieczy w wyniku obniżenia jej ciśnienia podczas transportu. Korozja spowodowana kawitacją to szczególny przypadek korozji erozyjnej, występujący, gdy na skutek spadku ciśnienia cieczy powstają pęcherzyki, które implodują na powierzchni metalu, gdzie znajduje się strefa największego ciśnienia, powodując zniszczenie powłoki metalicznej i jej degradację.
Jest to bardzo często spotykane w systemach, w których ciecz porusza się z dużą prędkością i w których występują nagłe zmiany ciśnienia, na przykład w pompach, turbinach i śrubach napędowych statków. Kawitacja generuje bardzo charakterystyczny hałas, jest szkodliwa i należy jej unikać, ponieważ, jak w przypadku pomp odśrodkowych, implozja pęcherzyków znajduje się bezpośrednio na powierzchni wirnika i może powodować poważne procesy korozyjne. Film pokazuje kawitację występującą w pompie wyporowej, z implozją pęcherzyków na zębach przekładni.

Tekst nie mój, ale żywcem przetłumaczony przez DeepL.com.

P.S.: do osób śledzących tag #bogdansymulant - to nie tak, że w świecie symulacji komputerowych nic się ostatnio nie dzieje albo, że porzuciłem pomysł o blogowaniu. Po prostu moje życie osobiste ulega transformacji, a i w pracy nie ma czasu na obijanie się ;)
Bogdan191 - #inzynieria #mechanika #dziwniesatysfakcjonujace #ciekawostki 

Kawitac...
  • 3