Wpis z mikrobloga

Nie traćcie nadziei. Nawet gdyby exit poll miał być wyjątkowo trafny, to głosy z zagranicy będą na bank działać na korzyść Trzaskowskiego. Na szybko policzyłem, ze 0,8% przy niecałych 30 mln uprawnionych daje mniej niż 240k głosów przewagi. W pierwszej turze Rafał miał ok. 28 punktów procentowych przewagi nad Budyniem - niecałe 90k głosów. W drugiej turze głosujących zagranica jest więcej plus większość głosów oddanych na kandydatów opozycyjnych przypadnie raczej Trzaskowskiemu. Dodając do tego głosy osób, które głosowały przed zamknięciem lokali lub jeszcze stoją w kolejkach i czekają aby zagłosować (wydaje się, ze jednak na kandydata nr 2) - jestem dobrej myśli :) luźna analiza na szybko, także take a chill pill. Jak ktoś się pokusił o bardziej szczegółowa analizę, to niech się podzieli koniecznie #wybory
  • 7
  • Odpowiedz
@zawadaPL: wystarczy zauważyć, że przewagi tej nie rozpatrywał bym jako przewagi 0,8 pp tylko 0,4 pp bo raczej chodzi tu o przepływ wyborców, czyli przejście 120k + 1 głos daje trzaskowi zwycięstwo. Według mnie ten sondaż pokazał niewiele, a praktycznie nic. Dał tylko gdybanie, analogiczna sytuacja gdyby było to w drugą stronę. Dlatego pasek tvp: "andrzej wygrał i wogule jest najlepszy", jest bez sensu i nie na miejscu
  • Odpowiedz
  • 0
@PanPatsonXX: To nie jest wróżenie z fusów, bo nie jest wiedza tajemna, ze Duda ma przewagę wśród osób starszych, które nie są znane z chodzenia do lokali na 15 minut przed zamknięciem :) wracałem akurat z Jastarni po 20 i liczba stojących w kolejkach do lokali młodych ludzi, którzy wracali akurat z kite’ow i innych aktywności nadmorskich była naprawdę potężna - a większość z nich na Dudę nie głosuje ;)
  • Odpowiedz
  • 0
@muzyczek: O to, to, to. Miałem napisane zdanie o 120k głosów, ale usunąłem, bo miałem wrażenie ze mogłem czegoś matematycznie nie pociumac. Tyle głosów więcej będzie miał z samej zagranicy, wiec ta pycha bijąca z Dudy, ze to on wygrał może być zgubna. Oby.
  • Odpowiedz