Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
Pytanie, z obrazkami :)
W domu który został wybudowany w 1993, na poddaszu są same gniazdka bez uziemień.

Chcę jednak podpiąć komputer na tym piętrze. Wyszukałem w internecie, na elektrodzie, że możliwe jest zrobić z neutrala mostek do bolca w gniazdku.

Znowu gdzieś wyczytałem że otwory gniazdka powinny znajdować się na końcach kabli, a bolec powinien być po drodze połączony.

Mam otwór w ścianie, i dwa kabelki które nie wystają za dużo:
LINK1.jpg

Więc pytanie, mógłbym dodatkowym kabelkiem połączyć gniazdo w ten sposób jak PONIŻEJ?
(dorysowałem kabelki)
I czy to byłoby bezpieczne?

Czy jeśliby podpiął np. lampkę z płaskim wtykiem gdzie bolec by wystawał - potrafiłby ten bolec porazić prądem?

#januszeelektryki #elektryka #instalacjaelektryczna #pytaniedoeksperta
rukh - Pytanie, z obrazkami :)
W domu który został wybudowany w 1993, na poddaszu są...

źródło: comment_15943977531P9poJDXXeGxQlM8UJp0kp.jpg

Pobierz
  • 14
@rukh: możesz tak podpiąć. ale... musisz uważać przy jakichkolwiek zmianach w skrzynce rozdzielczej i komputer może mrowić jak się go dotkniesz ( nie mówię już o szumach jeżeli wzmacniacz ma PE)
Najlepiej pomiń PE i podepnij komputer w klasie 1.
Bolec nie powinien razić jeśli reszta instalacji jest w porządku. Sam tak mam. W starych domach jest to bardzo częste rozwiązanie. I nie spotkałem się żeby raził. Choć przykładając tester może on się zaświecić ("śrubokręt z neonówką"). W starych instalacjach często wykazuje jakieś upływy.
Ale zgadzam się z tym że nie jest to bezpieczne rozwiązanie, choć czasem jedyne dostępne. Szczególne niebezpieczeństwo jest przy pracach monterskich i rozłączaniu kabli w puszce, bo można
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@ejsidisi: ok. Więc jak się Neutralny spali (choć bardzo mikro mało prawdopodobne), to przerywa się zupełnie obwód, nawet do bolca nie ma zamkniętego obwodu.

W odwrotnym wypadku gdyby to bolec był na końcu przewodu, i coś przy bolcu się stało, to po prostu nie ma uziemienia. A przy okazji nadal płynie prąd przez podpięte urządzenie. Tu mogłoby się stać coś gorszego.