Wpis z mikrobloga

#remontujzwykopem #remont #budownictwo #budowadomu #budowa #elektryka

Hej Mirki, pytanie mam do obeznanych.
Kupuję dom który będę wykańczać/remontować, nowa instalacja elektryczna i gazowa do ogrzewania będzie robiona.
Mam zagwozdkę bo do domu nie ma doprowadzonej siły.

Opłaca mi się bawić w zakładanie siły dla kuchenki indukcyjnej?
Domyślam się ze musiałbym załatwiać to jakoś z dostawcą elektryczności i tak dalej, a znajomy budowlaniec twierdzi, że mogę żyć bez problemu bez tego.

Alternatywnie mogę poprosić o doprowadzenie przyłącza gazu do kuchni albo kuchenka na 2 "palniki", żeby nie przeciążąć.
Budżet ograniczony do ~100k więc nie chce się pakować w zbędne koszty, ale też później będzie trudno to zmienić jak zrobię to bez sensu.
  • 6
  • Odpowiedz
  • 1
@Swiftflash zadzwoń do dostawcy energi elektrycznej i się dowiedz jak to wygląda. Zwiększenie mocy pewnie troszkę kosztuje ale jak chcesz indukcję to warto mieć siłę.
  • Odpowiedz
@Swiftflash: ok 3-4 tysięcy ze wszystkim. Trochę w tym roboty, ale przy domku jednorodzinnym bez instalacji 3 fazowej jest ciężko.
To co mogę ci doradzić to jak już wszystko będziesz mieć ogarnięte zwróć uwagę na moc umowną, bo z reguły sprzedawca jest też dystrybutorem i wbijają najwięcej ile mogą na dane licznik(zabezpieczenie).. może nie być ci, aż tyle potrzeba "zamówionej energii", a to opłata stała co miesiąc. Fajnie też poszukać jak
  • Odpowiedz
@Swiftflash: moc umowną co roku możesz u dystrybutora zmienić za darmo formularzem - przydatna sprawa, gdy np. wyjedziecie sobie na rok za granicę czy inne podobne sytuacje i nagle nie potrzeba zużywać tyle energii, a za to bulic co miesiąc trzeba.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@kujol: To na pewno będę musiał zrobić, ale mimo wszystko warto zapytać tutaj o rady bo sporo cennych linków i opinii tutaj zebrałem odkąd zacząłem szukać domku :)
W szczególności przydała mi się mapa na której są zaznaczone wstrząsy na Śląsku z ostatnich 10lat którą dostałem od jakiegoś Mirka.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@msl23:
Dzięki! Muszę zwrócić na to uwagę :)
Mówisz że bez sily ciężko? A do czego oprócz kuchenki jest potrzebna trójfazówka tak naprawdę? Pytam poważnie bo reszte rzeczy na mieszkaniu mam podłączone pod zwykłe 230
  • Odpowiedz
@Swiftflash: To zależy ile kW masz na tej jednej fazie. W moim rejonie standardem na jednej fazie jest 4kW, ale dają też do 6kW czy 8kW. Wszystkie przyłącza o większej mocy z definicji będą trójfazowe.
To jaką moc potrzebujesz powinieneś wyliczyć z urządzeń które będziesz miał w domu. Najbardziej energochłonne urządzenia prawdopodobnie nie będą mogły pracować równocześnie, bo będzie wywalało zabezpieczenie przedlicznikowe
  • Odpowiedz