Wpis z mikrobloga

Jak to jest mirasy z wkładem własnym biorę kredyt na zakup mieszkania załóżmy za 300k muszę mieć 20% wkładu tj 60k. Załóżmy że mam 60k w IKE (nie mam ale załóżmy xD) i jak to teraz wygląda mam 60k wkładu ale zamrożonego bank daje mi 240k (czy 300k, a 60k w IKE blokuje)? i jak w takim razie mam kupić to mieszkanie za 300k mając 240 xD?
Sorry za głupie pytanie (dla osób ogarniających temat) ale ja zupełnie nie ogarniam tematu
#kredythipoteczny #kiciochpyta
  • 9
@Uri_: no ale czytałem, że np bank uznaje kasę z IKE za wkład własny ale problem w tym, że tej kasy przecież nie wybiorę ( ͡° ͜ʖ ͡°) Chodzi o sytuacje w której bank uznaje mi wkład własny w postaci kasy zgromadzonej na IKE. Jak dalej wygląda procedura
@olkawilk86: no chyba wybiorę przed zawnioskowaniem o kredyt żeby mieć całość w gotówce ( ͡° ͜ʖ ͡°). Bo z tym IKE to dziwna sprawa ponoć bank blokuje tą kasę ale nie wiem jak wygląda ta procedura dalej

@Polinik: https://www.totalmoney.pl/artykuly/434649,kredyty-hipoteczne,co-moze-byc-wkladem-wlasnym,1,1

"Jeśli dbasz o swoją przyszłość i regularnie gromadzisz środki na emeryturę, to masz szczęście! Banki zaliczają oszczędności zgromadzone na Indywidualnym Koncie Emerytalnym czy Indywidualnym Koncie Zabezpieczenia Emerytalnego
@bazek993:
Jak ja kupowałem mieszkanie to po prostu mój wkład własny poszedł do banku kredytującego i hajs z wkładu i kredytu poszedł z banku do dewelopera.
Ale nie byłem taki głupi, żeby pakować oszczędności na emeryturę w mieszkanie ¯\_(ツ)_/¯
@Uri_: @olkawilk86: @Polinik: dobra już chyba wiem 10% musi być w gotówce, a 10% może być z konta IKE (bank zablokuje środki na IKE do ustalonej kwoty) przynajmniej tak to rozumiem ( ͡° ͜ʖ ͡°)

"W Rekomendacji S wskazano, że bezwzględnie wymaganym „gotówkowym” wkładem będzie 10 proc. wartości mieszkania. Brakującą część w kolejnych latach będzie można pokryć dodatkowym zabezpieczeniem – blokadą środków na rachunku bankowym